Babalar Gibi Sattılar / Kadir Yıldız       623 okunma - 10 Ekim 2015

Evvela Refah Partisi kurucu Genel Başkanı rahmetli Necmettin Erbakan'ı sattılar.

***

Milli görüş gömleğini de çıkardıkları gibi attılar. ABD'nin yeni sezon gömleği üzerlerine "cuk" diye oturmuştu. Papa cübbesi giydiler, dinlerini pazarlık konusu yaptılar.

***

İmamları satar da, müritleri boş durur mu? 

AKP hükümetinin ilk Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da; "Babalar gibi satarım" diyordu o vakitler. 

***

Sattılar da…

***

1985 yılında işletmeye açılan, "Fabrika kuran fabrika" olarak bilinen TAKSAN (Kayseri Takım Tezgâhları Fabrikası) AKP hükümetinin ilk yıllarında icra ile satışa çıkarıldı.

***

Daha sonra; Türk Telekom'u Araplara, Telsim'i İngilizlere, Avea'yı Lübnanlılara, Tekel'in bir kısmını Amerikalılara kalan kısmını ise İngilizlere sattılar.

***

Başak Sigorta'yı, İzocam'ı, Döktaş'ı Fransızlara; Turkcell'in yarısını Finliler ve Ruslara; Beymen'in yarısını ABD'lilere; Enerjisan'ın yarısını Avusturyalılara; Demir Döküm'ü ise Almanlara sattılar.

***

İzmir Limanını 1 milyar 275 bin dolara Hong-Kong merkezli HutchisonWhampoa'ya; Kuşadası Limanını 24 milyon 300 bin dolara İsrail merkezli Siyonist Sami Ofer'a; Zeytinburnu Limanını paravan şirketler aracılığıyla yine Siyonist Sami Ofer'a sattılar.

***

Oyakbank'ı, Hollanda'nın İNG Bankı'na; Demirbank'ı, İngiltere merkezli HSBC'ye; Dışbank'ı, Belçika sermayeli Fortis'e; Tekfenbank'ı, Yunan EFG'ye; TEB'i, Fransız BNP Paribas'a; Sitebank'ı, Yunan Novabank'a; Finansbank'ı, Yunan Milli Bankası NBG'ye; Denizbank'ı, Belçika sermayeli Dexia'ya; Garanti Bankası'nın yüzde 24.9 payını, 5.8 milyar dolara İspanyol BBVA'ya; Yapı Kredi Bankasının yarısını, İtalyanların Koç-UniCredito şirketine; C Bank'ı, İsrail bankası Hapoalim'e; MNG Bank'ı, Lübnanlı Hariri ailesine; Adabank'ı, Kuveyt Bankası The İnternational Investor'a sattılar.

***

AKP iktidara geldiği günden itibaren 137 büyük firmayı haraç mezat sattı. Yetmedi, dönemin Başbakanı Erdoğan "ben ülkemi pazarlamakla mükellefim" diyerek Türkiye'yi satılığa çıkardı. Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi için de PKK ile pazarlık masalarına oturuldu.

***

"Biz, PKK ile görüşecek, kadar alçak ve namussuzlardan değiliz", "PKK ile görüşen şerefsizdir" dediler, şereflerini sattılar.

***

İstanbul'un Fatih ilçesindeki Çarşamba Pazarını ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, pazarcı önlüğü giyerek vatandaşlara sebze-meyve sattı. 13 yılda ülkede satmadıkları kalmadı, medya ise Davutoğlu'nun sattığı 3-5 domatesin derdinde düştü.

***

Bize göre Davutoğlu'nun domates satmakla yaptığı tek iyilik, Şener Şen'in "Züğürt Ağa" filmindeki repliğinin tekrar hayat bulması oldu.

***

Haydi tomatez, tomatezzz…YAZDIR