MİLLETTEN AL, BİLAL'E VER / Kadir Yıldız       506 okunma - 08 Ekim 2015

Vatandaş, devlete saniyede 8 bin 435 TL vergi ödüyor.

***

Ankara Büyükşehir Belediyesi 1000,5 TL maaş alan vatandaştan 550 TL asfalt vergisi alıyor.

***

Asgari ücret alan vatandaş yüksek gelir grubunun ödediği oranda vergi ödüyor. En düşük asgari ücretliden 31,13 TL vergi alınıyor.

***

Milli gelirin yüzde 13,3'ü dolaylı yollardan emekliden alınan vergilerden oluşuyor.

***

Vatandaştan; yüzde 25 özel iletişim vergisi, yüzde 18 KDV, yüzde 5 ÖİV (Mobil internet erişim hizmeti için), Yüzde 25 ÖTV (Cep telefonu cihaz alımlarında) alınıyor. 

***

Bir elektrik faturasından kayıp kaçak bedeli, dağıtım bedeli, sayaç okuma bedeli, perakende satış hizmet bedeli, iletim sistemi kullanım bedeli, enerji fonu, TRT payı, elektrik tüketim vergisi ve KDV adı altında 9 kalem vergi alınıyor. Ayrıca, elektrik bedeli üzerinden hesaplanan tüm vergiler toplanıp, bu matrah üzerinden ayrıca KDV alınıyor. Bu durumda verginin vergisi alınarak çifte vergilendirme yapılıyor. Toplamda vatandaştan yüzde 45 elektrik vergisi alınıyor.

***

Yetmedi…

Kayıp-kaçak bedeli için yaptığı ödemeleri dava yoluyla geri alan vatandaşlardan yapılan ödemelerin geri alınması için AKP tarafından TBMM'ye yasa tasarısı sunuluyor. Kaçak elektrik kullanmayan vatandaşlardan bu düzenleme ile kayıp-kaçak bedeli faturalandırılarak geri alınmak ve ayrıca kayıp-kaçak bedelinin yanı sıra mahkeme masraflarının da geri ödenmesi isteniyor.

***

Su kullanıcılarından "atık su ve çevre temizlik bedeli" alınıyor. Belediyeler ise ayrıca çöplerin geri dönüşümü için evlerden aylık, işyerlerinden yıllık çevre temizlik vergisi alıyor. Meskenler bunu da kullandığı su faturalarında ödüyor. Şube yolu ve KDV'de eklenince su kullanıcılarından toplamda % 46 vergi alınıyor. 

***

Türkiye'de dolaylı vergi dediğimiz akaryakıt, telefon, enerji ve sudan alınan vergi oranı yüzde 65'i buluyor.

*** 

Litresi 5 lira olan benzinin 4 lirası vergi olarak alınıyor.

***

Sıfır kilometre 50 bin TL'lik bir otomobilin 25 bin lirası ise vergiye gidiyor.

***

Mazot; yat sahibine 1, Çiftçiye 3 TL'den veriliyor.

***

Katma Değer Vergisi Kanunu (KDV) uygulamasına göre ise kıymetli taşlardan elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet ve inci'den vergi alınmıyor. Yoksulluk sınırının altındaki vatandaşım da zaten her gün pırlanta yemekten bir hal oluyor…

***

Vergi düzenlemelerinde Türkiye, dünyada en ön sıralarda yer alıyor. 

***

Başbakan Davutoğlu'na beyannamede açıkladığı vaatlerin kaynağını nereden bulacağı sorulunca "Kaynak millette, millette!" diye cevap veriyor. 

***

Zengin'e ayrıcalık tanıyıp, fakirin sırtına yüklenen vergiler ile AKP kendine kaynak oluşturuyor.

****

Kaynak, milletten gelip millete gidiyorsa mesele değil de, ya milletten gelip Bilal'e gidiyorsa?YAZDIR