HAYDİ BİSMİLLAH / Kadir Yıldız       531 okunma - 27 Eylül 2015

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP'nin adayı Erdoğan için hazırlanan reklam filmi ezan ve seccade motiflerini içeriyordu. O film yayına girer girmez "bu film yasaklanır" demiş ve bunu yazdığım bir yazdı da da belirtmiştim. YSK'nın propaganda ile ilgili mevzuatı bu konuda gayet açık ve netti.

***

Erdoğan da, reklam filmini hazırlayanlar da, AKP'nin hukukçuları da reklam filminin yasaklanacağını adları gibi biliyorlardı. Geriye sadece filmin yasaklanması için YSK'ya başvuruyu yapacak düşman üzerinden mağduriyet psikolojini yaratmak kalıyordu. Başvuruyu CHP'den bekliyorlardı ama beklemedikleri bir şekilde başvuruyu MHP yaptı. Reklam filmi yasaklandı. 

***

Mağduriyetin aracı da amacı da belliyidi, düşman da belli oldu.

***

Erdoğan için artık meydanlarda kullanılacak malzemenin adı "Yahu sen nasıl milliyetçisin, ezanla, seccadeyle senin ne alıp veremediğin var" oldu.

***

Başvuruyu MHP'nin yapmış olması, Erdoğan'ın ezan ve seccadeli planını suya düşürdü. Sağ seçmende bir tepki oluşturması için başvurunun sol'dan gelmesi gerekiyordu. Gelmedi... Ne yaptıysa MHP'nin "ezan ve seccade düşmanı" olduğuna toplumu ikna edemedi...

***

Aynı plan 1 Kasım milletvekilliği genel seçimlerinde devreye sokulmak istendi. Bir müddet sonra AKP'nin 1 Kasım seçimlerinde kullanmaya hazırlandığı "Haydi Bismillah" isimli şarkısı YSK tarafından yasaklandı. Şarkının yasaklanacağını Davutoğlu'da, şarkıyı hazırlayanlar da, AKP'nin hukukçuları da adı gibi biliyordu. YSk'nın mevzuatı açık ne netti.

***

Bu sefer YSK'ya yapılan "yasaklansın başvurusu" tam da istedikleri gibi oldu. Başvuru benim de hiç hazzetmediğim CHP'li bir vekilden geldi. Şimdi rahatlıkla "CHP'nin din ile ne alıp veremediği var?" propagandasını yapabilirlerdi. Nitekim AKP kurmayları da vakit geçirmeden "zaten CHP'den de başka birşey beklenemezdi" diyerek yaygaraya başladılar. AKP'nin klasik mağduriyet psikolojisi böylelikle devreye sokuldu. CHP üzerinden oluşan din algısı aracılığıyla sağ seçmenin sempatisini toplamak ve bugüne kadar yaptıkları yanlışları, ellerine bulaşan şehit kanını ve 17-25'in kirli paralarını din üzerinden aklamak için...  

***

Bu yasak üzerine  Davutoğlu; "Bismillah demeden biz bir adım atar mıyız? Sanki bir şarkıda Bismillah kelimesi geçti diye o şarkı yasaklanıyorsa, bunun içinde CHP devreye girmişse, bu bizim gönlümüzdeki Bismillah'ı söylememize engel olabilir mi? İşte söylüyorum. Haydi Bismillah" diyerek yasağı eleştirdi. 

***

Bismillah demeden adım atarlar mı atmazlar mı orasını Allah bilir ama ister istemez insan da merak ediyor.

***

Mesela; Egemen Bağış, bakara suresi ile "bakara-makara" diye dalga geçmeden önce besmele çekti mi?

***

MİT müsteşarı Hakan Fidan, öcalan ile tokalaşmadan önce besmele çekti mi?

***

Toprağa verdiğimiz yüzlerce şehidin vebalini taşıyan ihanet projesinin mimarı Beşir Atalay, Çözüm Süreci'ni başlatırken besmele çekti mi?

***

Beyefendi, vakfın bağışını zamanında ve tam takır yapmayan iş adamını kucağa oturmadan önce besmele çekti mi?

***

Aynı Beyefendi, şehit tabutunun başında "ne mutlu onların ailesine" diyerek mutluluğun resmini çizmeden önce besmele çekti mi?

***

Peki sen Sayın Davutoğlu, Kobani'ye selam yollamadan, Şivan Perver ile el ele tutuşmadan, Salih Müslim ile kucaklaşmadan önce besmele çektin mi?YAZDIR