HADDİNİ BİLMEK, KENDİNİ BİLMEKTİR SİNAN OĞAN! / Kadir Yıldız       607 okunma - 12 Eylül 2015

Ülkemizin yangın yerine döndüğü, sayısız şehitlerimizi kucakladığımız şu günlerde PKK'nın mazbatalı uzantılarına oy veren ve onlara methiyeler düzenler 7 Haziran akşamından itibaren tatışma konusu olmuştur. Gazetemizin yazarlarından Sayın Yıldıray Çiçek'te bu konu ile alakalı olarak "HDP ve Demirtaş'ı öven PKK'ya hizmet eder" başlıklı bir yazı kaleme almıştır. Bu yazının başlığı sadece günümüzün konusu olmamakla birlikte, bölücülerin gazi meclise girdiği ilk günden itibaren Türk milliyetçilerinin vurguladığı bir konu olmuştur.  Bu açıdan bakıldığında HDP'nin oylarını her geçen gün artırması ve onun değirmenine su taşıyanların "HDP Türkiyelileşiyor" söylemi üzerinden propaganda yapmaya başlamış olmaları kabul edilemez bir unsur olmuştur. Değerli yazarımız da bu konu hakkında gayet makul bir yazı kaleme almış, HDP'ye övgüler dizen kişi, kurum ve kuruluşlardan örnekler vermiştir. Ne hazindir ki bu övgüyü diline dolayanların içerisinde MHP'nin 24. Dönem milletvekili Sinan Oğan'ın da bulunması bizleri üzmüştür. "Öyle demek istememiştir" gibi düşüncelere kapılsak da kendisi bugüne kadar 2014 yılında söylediği ve birçok ulusal medyanın da haber yaptığı "Bu seçim, Demirtaş'ın kişiliğiyle HDP'yi Türkiyelileştirdi. Bu Türkiye için kazanımdır" sözünü tekzip etmemiştir. "Kardeşim, böyle bişey olmaz. Benim sözlerimi neden çarpıtıp haber yapıyorsunuz" dememiştir.

***

Sayın Yıldıray Çiçek'te bu bakımdan Sinan Oğan'ın sarfetmiş olduğu bu sözü köşe yazısına taşımış ve "HDP'yi öven bir söylemi MHP eski milletvekili de kullanmış ama es geçeyim" gibi omurgasız bir davranış içerisine girmemiştir. Doğru olan da budur. Yanlış yanlıştır, doğru da doğru... "Bizim ki yanlış yaparsa görmem, başkasının ki yanlış yaparsa yerden yere vururum" gibi bir anlayış kalemi Türk milliyetçiliğine hizmet eden yazarların harcı olamaz... 

***

Gönül isterdi ki Sinan Oğan böyle bir söylemde bulunmamış olsun. Ama bu söz ile alakalı yaptığım bir araştırma sonucu hiç bir yerde Sinan Oğan'ın tekzibine rastlamadım. Rastlamayı da çok umut ettim... Üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen en küçük bir yalanlama bulamadım. Sinan Oğan'ın HDP'yi öven telaffuzu ona saygı duyanları yaralamış, MHP'de vekillik yapmış birinin bu hataya düşmüş olması da Türk milliyetçileri başta olmak üzere evlatlarını toprağa veren şehit ailelerini derinden üzmüştür.

***

"HDP ve Demirtaş'ı öven PKK'ya hizmet eder" başlıklı Yıldıray Çiçek yazısı 10 Eylül tarihinde gazetemizde yayınlanmış ve aynı gün Sinan Oğan resmi facebook hesabından bu yazıya ilişkin bir cevap vermiştir. Cevabına "Sizde hiç mi utanma yok, hiç mi vicdan yok, ülkücü ahlaktan hiç mi nasiplenmediniz?" diye başlamış ama HDP'ye olan övgü dolu sözlerinin ahlakta taban yaptığını gözardı etmiştir. 7 Haziran akşamı "başarı nerede?" diyerek MHP'nin İstanbul'daki oyları üzerinden MHP'yi eleştiri topuna tutarken vicdanı sızlamayan Sinan Oğan "sizde hiç mi vicdan yok?" gibi fütursuz bir giriş yapmıştır. Hele ki MHP'nin oylarının AKP'ye kaydığı gibi olumsuz bir algının AKP tarafından yayılmaya çalışıldığı günlerde "MHP baraj altında kalabilir" gibi hiç bir bilimsel veriye dayanmayan söylemi ağzına alarak utanma duygusunun yerlerde süründüğünü aklının ucundan dahi geçirmemiştir. 

***

Geçmiş yazılarımda Sinan Oğan'a yönettiğim 30'a yakın sorunun hiçbirisine cevap verememiş, gazetemize gönderdiği tekzip metni ile de işine gelenlere cevap vermeye çalışmış ve bu metinde de kendisini övmekten öteye gidememiştir. Madem Sinan Oğan'ı karalamaya çalışıyor idiysek sorularımıza açıklık getirmiş olmasını bekledik. Mesela; en azından 7 Haziran akşamı resmi seçim sonuçları açıklanmadan MHP'yi karalama telaşına neden düştüğüne bir açıklık getirmiş olsaydı o bile kafiydi. Ama cevap yok! Ülkücü ahlakından bahsetmişken; alel acele Ortadoğu Gazetesine tekzip gönderen Sinan Oğan, HDP'ye övgüler dizdiği cümlesinin ulusal medyada çıkmasının ardından o basın kuruluşlarına tekzip göndermekten neden imtina etmiştir? Ortadoğu Gazetesine gelince  "Bir koltuğu korumak için ülküdaşlarını karalayan bu iftiracılara artık gereken tepki gösterilmelidir. Gösterilmelidir ki, bir daha kendi ülküdaşlarını karalamaya cesaret edemesinler..." diyerek saldırı talimatları yağdıran Sinan Oğan, diğer medya kuruluşları için neden aynı tepkiyi göstermemiştir? 

***

Sinan Oğan'ın cevabının ve Sayın Yıldıray Çiçek'in bahsi geçen "HDP ve Demirtaş'ı öven PKK'ya hizmet eder" yazısının altındaki yorumları okuduğumda sorgulayıcı ve yapıcı cümlelerden çok hakaret dolu cümlelerin varlığına şahit oldum. Aklımdan o an "herhalde Yıldıray Çiçek HDP'yi övdü" diye geçirdim. Ve baktım ki Yıldıray Çiçek'in köşe yazısını okuyup da yorum yapanların sayısı oldukça düşük. Sadece Sinan Oğan'ın "saldırın" talimatı üzerine birbiri ardınca dizilmiş bir çok hakeret... İsterdim ki bu yazı ile ilgili bir muhakeme yapılmış olsun. HDP'ye övgüler dizenlere methiyeler dizmek yerine "sen bizim vekilimizdin, neden böyle bir cümle kullandın?" diye sorulsun. Ya da "kullanmadıysan neden tekzip etmedin?" diye sorulsun. Ama bu soruyu soranların oranı bir elin parmağını geçmeyecek kadar az... 

***

Biz, Sinan Oğan ile ilgili yazı yazdığımızda "ismi bazı makamlara yakıştırılıyor diye karalıyoruz" gibi yanlış bir yargı içerisine giriliyor. Oysa ki yazılarımızın hiç birinde karalama mahiyeti taşıyan bir tek cümle dahi bulunmuyor. Bildiğimiz bazı konular hususunda Sinan Oğan'a "neden?" sorusunu yöneltiyoruz. O da cevap vermek yerine hurra bir cümbüşle "beni bazı makamlara yakıştırdıkları için karalıyorlar" diye meydanlara düşüyor. Dur, bismillah! Facebook profilinde yüz kişi seni bir yerlere yakıştırdı diye hemen oraya mı atandın? Ülkücü hareket kime bugüne kadar sosyal medya üzerinden görev vermiş? Öyle bir kolaylık varsa yarın herhangi birisinin profil hesabına "seni şurada, burada olarak görmek istiyoruz" diye yorumlar yaptırın. Ama esas mesele bu değil! Esas mesele had bilmek! Haddini bilmeyen, kendini bilmiyor demektir. Kendini bilmeyenler de ülkücülerin hafıza tezgahına takılır kalırlar. Sinan Oğan! Siz o tezgahta kalanlardansınız. Onun için bu kadar sorgulanıyorsunuz. Adınız herhangi bir makam veya koltuk için zikrediliyor diye değil! 

***

Meral Akşener, Koray Aydın, Ümit Özdağ isimlerine gelince. Onlar şuan partimizin vekilleri. Siz üyesi bile değilseniz hatayı ilk önce kendinizde aramalısınız! 

***

Son olarak;

Cevap metninizin sonunda "Seçime gidiyoruz, memleket ateş yerine dönmüş sizin başka işiniz yok mu? Biz PKK ile, HDP ile, AKP ile ve bilimum memleket düşmanları ile mücadele ediyoruz bunlar da bizimle mücadele ediyor...Yeter artık..." diyorsunuz. Eğer zahmet edip okusaydınız size en son yazdığım yazıda "biz bu süreçte yangın yerine dönen ülkemiz için tasalanırken, şehitlerimiz için yüreğimiz kanarken, ülkemizin ve milletimizin geleceği için kaygılanırken; siz kendi kaygı ve beklentilerinizin derdine düşerek asılsız söylemlerle ilgi odağı haline gelmeye çalışıyorsunuz.7 Hazirandan bu yana olduğu gibi yine AKP ve HDP'nin ekmeğine yağ sürmeye devam ediyosunuz. Onun için, ayakaltında gezmeyi bırakın da gazete köşelerimize daha önemli meseleleri taşıyalım" şeklinde kullanmıştım. Tekrar ifade diyorum; AKP, HDP ve Türk düşmanlarının ekmeğine yağ sürdüğünüz söylemlerinizi bir kenara bırakın, biz de ülkemizdeki ihanet zincirlerini kırmak için köşelerimize daha farklı konuları taşıyalım. İyi bir hatip olabilirsiniz ama bu doğru konuştuğunuz anlamına gelmez! (Bkz. Recep Tayyip Erdoğan ve emsalleri...)YAZDIR