Yokmu Artıran? / Kadir Yıldız       598 okunma - 03 Eylül 2015

Diyarbakır'da düzenlenen suikast sonrası şehit düşen Emniyet Müdürü A. Gaffar Okkan'ın ailesine 10 milyar lira vefat tazminatı ödendi.

***

2006'da oğlunu şehit veren aileye SGK tarafından haciz gönderildi.   Şehit babası;  "Eşim ve ben 250'şer lira alıyorduk. SGK ikimize de 26'şar bin liralık fatura çıkardı. Ödemezsek icra tehdidi var. Bizi bu hale düşürdükleri için utanıyorum. Yediğimiz içtiğimiz zehir zıkkım oldu" diye yakındı. Şehit ailesine ödül olarak altın taslarla zehir ikram edildi.

***

Afyon'daki patlamada şehit düşen askerlerin ailelerine bir defaya mahsus 60 bin lira tazminat ödendi. Genelkurmay Başkanına ise kilim…

***

2008 yılında İstanbul'da şehit olan askerin ailesine 61 bin 237 TL tazminat ödendi. "Kuruşu kuruşuna verdik" diye de gururlanıldı.

***

PKK'nın saldırısı sonucu yanan otobüste şehit olan askerin ailesine tazminat davası açıldı. Bilirkişi, anne ve babayı 100'er bin TL borçlu çıkardı. Mahkeme sonucunda şehidin kardeşine 9 bin TL tazminat ödenmesi kararlaştırıldı. Ancak bu paranın da 6 bin 200 TL'si vekâlet ücreti olarak geri alındı.

***

Foça'da askeri aracın geçişi sırasında uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu şehit düşen askerin ailesinin evine bin ikiyüz elli TL'lik borcu nedeniyle BEDAŞ tarafından haciz gönderildi. Asker, haciz kâğıdı gönderilmeden sadece 21 gün önce şehit düşmüştü. Taziye evine gönderilen elektriğe "okunup üflenme" payı da dâhil edildi.

***

Sivas'ın Divriği ilçesinde operasyondan dönerken kullandığı askeri aracın devrilmesi sonucu şehit olan askerin ailesine, araçta oluşan hasarın tazmini için haciz işlemi uygulanması kararlaştırıldı. Hazinenin, araçta oluşan 9 bin 746 TL'lik hasarı tahsil etmek için açtığı davada, mahkeme, ailenin hazineye 3 bin 655 TL ödeme yapmasına karar verdi. Borcu ödeyemeyen ailenin toplam borcu yasal faiziyle birlikte ileriki yıllarda 17 bin TL'ye çıktı.

***

Diyarbakır'da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden 29 yaşındaki polis memurunun 10 yıllık hizmet süresinin dolmasına 2 ay kaldığı için ailesine şehit maaşı bağlanmadı. Bunun üzerine hukuk mücadelesi başlatan şehidin eşinin güçlükle almayı başardığı maaşına sigorta tarafından el konuldu. 

***

Kışlada arızalı kazanın patlaması sonucu hayatını kaybeden askere şehitlik verilmemesi üzerine 15 yıldır hukuk mücadelesi veren ailesi, mahkeme vekâlet ücreti nedeniyle icralık oldu. Aile; "Devlet, oğlumuzun şehitlik hakkını vereceğine kapımıza icra gönderiyor" dedi. Herhalde,  icra tahsil edildikten sonra şehit olup olmadığı kararlaştırılacaktı…

***

Şehitlerimizin tek damlası dahi maddi olarak ölçülemezdi ama geride kalanlarına sahip çıkmakta devletin boynunun borcu olmalıydı. 

***

Uludere'de kaçakçılık yaparken öldürülen 34 kaçakçının ailelerine 123'er bin lira tazminat bedeli ödenerek sahip çıkıldı. Kaçakçılıktan edilen zarar bir nebze de olsa karşılandı.

***

40 bin can alan PKK elebaşlarının kellelerine ise devlet 4 milyon TL ödül koydu.

***

Bu vatan için canını verenlerin ailelerine haciz gönderen AKP, ülkeyi bölmek için can alanlar için kesenin ağzını açtıkça açtı. Oysa Oslo'ya, Kandil'e görüşmeye gittiklerinde bedava alıp gelmek varken…

***

Onlara göre zaten şehit "kelle" terörist de "aktivist" değil miydi?YAZDIR