MİLLİYETÇİ ROLÜNÜ BIRAKIN,AKP’DEKİ İSTİFALARA BAKIN / Yıldıray Çiçek       26091 okunma - 24-Ocak-2011 Pazartesi

Recep Tayyip Erdoğan her seçim öncesi yaptığı gibi yine milliyetçi söylemlerde bulunarak, milliyetçi-muhafazakâr kesimleri aldatma girişimlerine başladı. İnandırıcı olmadığı, AKP’den istifa eden milletvekillerinin gerekçelerine baktığımızda çok net anlaşılmaktadır.

Türk milliyetçiliğine aykırı olan her eylemi uygulayan ve söylemi çekinmeden kullanan AKP’nin içindeki çözülmeler, oynamaya çalıştığı rolü de açık etmektedir. AKP’den en son istifa eden Antalya Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Ziya İrbeç’in istifa gerekçesi olarak söylediği şu sözler, her şeyi gözler önüne sermektedir:

“Başbakan, Türklüğü alt kimlik haline getirme çabası içindedir.”

“Açılım politikalarının milletimizin yüreğinde Habur ve benzerleri ile açtığı yara hepimizin malumudur. Seçim sonrası yapılacak Anayasal değişikliklerle milletimizin ve ülkemizin birlik ve bütünlüğünün bozularak bu yaranın daha da derinleşeceği endişesini taşımaktayım.”

“Şahsen, milletin ismini telaffuz etmekten kaçınan bir tutuma karşı tepki vermek zorunluluğunu hissediyorum. Ülkemizin anayasal adı Türkiye’dir ve üzerinde vatandaş sıfatıyla yaşayan herkes Türk’tür. Bu, bir alt kimlik değildir. Oysa Başbakan, söylemlerinde, milletimizi bütünleştirici bir unsur olan Türklüğü, sürekli ve anlaşılmaz bir biçimde alt kimlik haline getirme çabası içindedir.”


Bu sözler, istifa eden AKP milletvekili Prof. Dr. Yusuf Ziya İrbeç’e aittir. Kendi partisinin Genel Başkanı’nı bölücülük yapmakla ve Türklük düşmanı olmakla suçluyor. AKP’den istifa eden milletvekillerinin hep aynı gerekçelerle istifa etmesi de, AKP’yi kurulduğu günden itibaren bu konularda eleştiren bizleri haklı çıkarıyor.
AKP’nin en net görülen siyasi profili budur. AKP’den istifa eden milletvekillerinin bu netliğe vurgu yapması da haklılıkları için en güçlü argüman olmaktadır. AKP’den en son istifa eden Murat Başesgioğlu’nun, Mehmet Zekai Özcan’ın ve Yusuf Ziya İrbeç’in istifa açıklamalarına bakın, hep birbiriyle uyumlu kaygıları bulacaksınız. Bunlardan önce AKP’den istifa eden milletvekilleri de AKP’nin milli konulardaki gafletlerine ve ihanetlerine kızarak istifa etmiştir.

Önümüzdeki günlerde istifalar artacaktır. Görün bakın, istifa sebeplerini hep bu konular oluşturacaktır.

Başbakan Erdoğan’ın milliyetçi rolü yapmaya başladığı şu günlerde, AKP’nin içinde “Türklük düşmanlığı yapılıyor ve Türkiye bölünmeye doğru sürükleniyor” gibi isyanlarla birlikte istifalar yaşanıyorsa, AKP’nin maskesi de düşüyor demektir.

AKP’nin Habur’da PKK’ya yaptırdığı şov ortadadır. AKP’nin öteden beri Türklüğe karşı alerjisi ortadadır. Türkiye AKP iktidarında hiçbir dönem olmadığı kadar büyük bir ayrışma yaşamakta ve milli olan her şeye darbe indirilmektedir.

AKP; seçimden seçime ise milliyetçi söylemlerle kendini aklama kurnazlığı yapmaktadır.

O yüzden MHP Lideri Devlet Bahçeli geçtiğimiz günlerde “Sözle milliyetçilik olmaz. Milliyetçilik bir hayat biçimidir. İki üç tane milliyetçi söylemle, milliyetçi oylarını kazanacağını zannedenler, önümüzdeki muhtemel seçimlerde neticenin ne olacağını görecektir. Önümüzdeki seçimde AKP iktidardan düşecektir. Bundan herkes emin olsun.” sözleri ile AKP’nin oyununa işaret etmiştir.

AKP tescilli bir şekilde Türk milliyetçiliği düşmanıdır. AKP’yi kuranlar, AKP’yi kurmadan önce de aynı zihniyeti bünyelerinde barındırmaktaydılar.

O yüzden biz bunların ciğerlerini biliyoruz. AKP kendi içinde bile inandırıcılığını yitirmiş iken, istifalar bu manada birbirini kovalarken, Recep Tayyip Erdoğan bu rolünü oynamayı artık bırakmalıdır.

Anayasadan “Türk milleti ve Türklük” gibi kavramları çıkarmak için var gücü ile çalışan bir zihniyeti milliyetçi görebilmek için, bir insanın akıl sağlığını kaybetmiş olması lazımdır.

Önümüzdeki günlerde AKP’de aynı gerekçelerle istifalar çığ gibi artacaktır. Türklüğe saygısı, sevgisi ve sadakati olanların AKP’de bulunması bile mantıkla bağdaşmamaktadır.


YAZDIR