ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
PARALEL YAPININ RUS RULETİ / Kadir Yıldız 699 okunma - 14 Nisan 2016

Yaklaşık 12 yılı beraber geçirdikleri AKP ile dershanelerin kapatılması ile başlayan yol ayrımı yasa dışı dinlemeler ile zirveye ulaşmış ve devlet içerisindeki kadrolarını intikam hevesi ile kullanmaya başlayan paralel yapı için de AKP temizlik operasyonlarını devreye sokmuştur.

Temizlik yapılması ile kalmamış "devletin varlığını tehdit eden örgüt" kapsamında kızımızı kitaba da girmiştir.

***

Sayın Devlet Bahçeli'nin yıllar öncesinden ikaz ettiği bu yapı için AKP hükümeti koruyucu bir tavır geliştirmişse de MHP Lideri'nin haklı olduğunu geç olsa da görmüşlerdir.

***

Görünürde AKP'den intikam almak için kolları sıvayan paralel yapı özünde devlete zarar vermeye başlamış ve bunu da devlet içerisindeki kadroları ile gerçekleştirme yoluna gitmiştir.

***

AKP'nin buradaki yanlışı ise bu örgütü büyütüp, bürokrasinin önemli noktalarında yer tutmasına göz yumması olmuştur. Paralel yapı ise bu fırsatı gole çevirmenin derdiyle devletin gizli bilgilerini kopyalamış, yasa dışı dinlemeler yapmış, partileri dizayn edebilecekleri kaset komploları hazırlamıştır. 

Paralel yapının bunları yapmasındaki amacı ise bir gün "şantaj" olarak kullanmaktan başka bir şey değildir. 2011 yılında ele geçirmek istedikleri MHP'yi Devlet Bahçeli'nin büyük oyunu görüp dik durması sayesinde başaramamışlardır. 

O gün yapamadıklarını bugün yapmak istemelerindeki telaşları ise ellerinde herhangi bir gücün kalmadığından dolayıdır. Tabii ki devlet kadroları içerisinde halen gizli halde bulunan elemanlarını saymazsak!

***

12. Sulh Hukuk Mahkemesinin MHP kongresi için takındığı çelişkili tutumlar ise ülkücü camiayı "hala önemli noktalarda nüfuz edebilecekleri isimler var mı?" endişesini taşımaya sevk etmiştir. Gerekçeli kararın "Perşembe gününden önce" çıkamayacağını ve "hafta sonu Ankara dışında olduğunu" söyleyen Hakimi Ümran Kaptan'ın, değişimcilerin avukatlarının dillendirdiği gibi "Pazartesi günü" gerekçeli kararı açıklamış olması ve bu durumu MHP Genel Merkez Avukatı Yücel Bulut'tan gizlemesi nasıl izah edilecektir?

Bu hukuki ve tartışmaya açık durum bir yana, ülkücü hareketi yakından ilgilen esas konu paralel yapının MHP'yi ele geçirmek istemesinin nedenleridir.

1- Devlet kadroları içerisinde ağırlığını yitiren paralel yapı siyasallaşmak zorunda kalmıştır. 

2- 7 Haziran seçimlerinde kilit rol oynayan MHP, HDP ile işbirliği içerisine girip paralel yapının değirmenine su taşımamıştır.

3- MHP'nin 7 Haziran'dan sonraki 'hayır'ları paralel yapıya hayır getirmemiştir.

4- Paralel yapı, MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin kendilerine hiçbir zaman kapı aralamayacağının farkına varmıştır.

5- 1 Kasım seçimlerimden sonra MHP iç tartışmalara sürüklenebilecek en kolay lokma olarak görülmüştür.

***

Bu şartlar ile MHP'nin ele geçirilmesiyle ilgili plan 1 Kasım seçimlerinden önce hazırlanmış ve 1 Kasım seçimlerinden sonra da uygulamaya konulmuştur.

Sayın Bahçeli'nin paralel yapının MHP üzerindeki kirli hesaplarını görmesi ve buna karşılık "Bunların içinde birisi var ki gelecekte hepiniz göreceksiniz, bu durum Fethullah Gülen hareketinin siyasi figürü olarak MHP'de görevlendirme meselesidir" diyerek özetlemiştir.

Meral Akşener ise "devletin varlığını tehdit eden unsur" olarak kırmızı kitaba giren bu yapıyla ilgi "gurur duyduğunu" ifade etmiştir.

***

2011 yılında MHP'ye düzenlenen kaset operasyonlarının ham görüntülerinin Isparta Süleyman Demirel Üniversitesinde çıkması ve bilgi işlem müdürünün arabasında ise "Meral Akşener'e sahip çıkın" yazılı Fethullah Gülen'in notunun bulunması MHP'ye düzenlenen paralel operasyonu deşifre etmiştir.

***

1 Kasım seçim sonuçları dolayısıyla rüzgar yakaladığını düşünen paralel yapının figüranı kurultay talebi ile imza toplamaya başlamış ve ülkücülerin samimi duygularını art niyetlerine maske olarak kullanmıştır.

Bu bakımdan, ülkücüleri daha çok bölmeye fırsat veren paralel yapının oyunlarına alet olmadan, kardeşlik hukukumuzu paralel yapının kollarına bırakmadan bir kez daha düşünelim.

Bu isim MHP'yi iktidar mı yapmak istiyor, yoksa "Ben başbakan olacağım" mı diyor?

Türk töresi dururken Rus ruletine meyletmenin akıl alır bir yanı yoktur…

Töre, 18 Mart 2018 diyor!


Makaleyi Hemen Yorumla