ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
SÖZCÜ'NÜN HAYASIZ RAHMİ / Kadir Yıldız 647 okunma - 06 Nisan 2016

Sözcü gazetesinin edepten nasibini almamış iki yazarından bir tanesi 7 Haziran seçimlerinden sonra işi gücü bırakmış akıl hocası Doğu Perinçek'in telkinleriyle olsa gerek MHP'nin politikalarına merak sarmaya başlamış durumda.

Tan gazetesinden kalma alışkanlarını icra ettiği yazılarında çapsız deyimler ile sözde eleştiri yaptığını zanneden bu yazar müsveddesinin kuyruk acısının ne olduğunu bilemeyiz ama doğru ve dürüst siyasetin yoldaşı olmadığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

***

Bu yazar müsveddesinin MHP ve Lideri Sayın Devlet Bahçeli'ye yönelik asparagas yazılarından dolayı gazetemiz yazarlarından Sayın Yıldıray Çiçek gereken cevabı zamanında vermişti. "İftiralarını kaynağınla ispat etmezsen eğer… Tek kelimeyle alçaksın! Tek kelimeyle şerefsizsin! Tek kelime ile haysiyetsizsin! Tek kelime ile namussuzsun!" dedi ama her ne hikmetse ispat edemedi…

"Ne kadar yal versen doymaz" misali sudaki zeytinyağı olmaya devam etti.

Dersini aldı ama ezber edemedi…

***

Eleştiri kültüründen yoksunluğu, bel altı kalem tüccarlığındaki rakipsizliği ve asparagas habercilik anlayışı ile ün yapan bu yazarın şuan en hayran olduğu siyasetçi ise Meral Akşener. Fethullah Gülen cemaatine sarf ettiği övgü dolu sözlerin sahibine duyduğu bu hayranlığın nedeni ise merak konusu.

Hoş, iki şahsiyetinde buluşma noktası HDP ilgisi. Birisi HDP'nin barajı aşmasını mahsur olarak görmüyor, diğeri ise "MHP, HDP ile neden koalisyona yanaşmadı" diye aylardır veryansın ediyor.

***

Sözcü gazetesinin bu densiz yazarı için HDP'nin terörü alenen desteklemesi ve verdiğimiz şehitler bir anlam ifade etmiyor olabilir ama bu ülkede yaşayan herkesin şehitlerin kanına elini bulaşanlara bir tepki göstermesi gerekiyor. Bu mahlukat bunlara tepki vermek yerine MHP'ye saldırmayı görev addediyor.

Anasının Rahmi'nden PKK sempatizanı olarak mı çıktı bilemeyiz ama akıl hocası Doğu Perinçek'in Öcalan hayranı biri olduğunu göz önüne alırsak bu tespitimizde yanılmış olmayız.

***

Eleştiri, bir yazar için sanat değeri taşır. Herkes herkesi eleştirilebilir ve bu gayet doğaldır. Ama bir yazar eleştiri yapıyormuş gibi görünüp mahremiyet üzerinden kalem oynatmaya kalkıyorsa bunun adı müptezellikten başka bir şey değildir. Yazar, yazar olmaktan çıkmış, üçüncü sınıf oryantal olmuş demektir.

Ki bu yazar müsveddesinin de Tan gazetesinde yayınlanan boy boy resimlerden farkı kalmamıştır. Sözcü gazetesi de bu yazarın çirkin yazıları sayesinde giderek Tan gazetesine benzemeye başlamıştır.

İnsanlıktan nasibini almamış, Türk kültür ve geleneklerine aşina olamamış, siyasi ahlak ve değerlerin çıtasını yakalayamamış, eleştiri ölçüsünü tutturamamış ve yazarlığı sadece asparagas yazılardan ibaret görmüş birine buradan anlatacağımız her şey eksik kalır. 

***

Bu yazar müsveddesi adeta Türk milliyetçilerine nefret kusuyor. Ülkücülerden iğreniyor. Elinden gelse MHP'yi bir kaşık suda boğmak istiyor. 

Bu yazar müsveddesinin yazıları bana bunları ifade ediyor. Evet, böyle düşünebilir. Sevmek zorunda da değil. Ama bu nefretini eleştiri boyutundan çıkarıp düşmanlıkla beslemeye çalışmasının izah edilebilir bir yanı yoktur. 

Hoş, ülkücüler de Rahmi Turan'ı sevmez ama onun takındığı bu tavra da kayıtsız kalmazlar. Rahmi Turan'da bilir ki, bir insan nasıl bir muamele görmek istiyorsa öyle muamele etmelidir. 

***

Kendince "Abbas Yolcu" deyimiyle sokak argosunun seçkin sözleri üzerinden gönderme yapmaya çalışan bu yazar müsveddesi, bu sözü ne zaman duysa aklına Cahit Sıtkı Tarancı'nın bir şiiri gelmekteymiş.

Bende Rahmi Turan'ın yazılarını ne zaman okusam aklıma Neşet Ertaş'ın "Yolcu" şiirinin şu dizeleri gelir;

"İnsandan doğanlar insan olurlar.

Hayvandan doğanlar hayvan olurlar.

Hepisi de bu dünyaya gelirler.

Ana haktır sen bu sırra erdin mi?"

Görünen o ki Rahmi Turan hala bu sırdan nasibini alamayanlar arasında…

Makaleyi Hemen Yorumla