ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
MHP NE YAPIYOR? / İsmail Özdemir 462 okunma - 09 Mart 2016

Herkes bugünlerde MHP'yi ve MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin hafta sonu MHP Siyaset ve Liderlik Okulu'nun yeni dönemki açılışında yapmış olduğu açıklamalarını konuşuyor. 

Akıllara gelen ilk soru ise MHP'nin ne yaptığı, neyi amaçladığı.

Aslına bakarsanız sorunun cevabı gayet açık, basit ve net: MHP, 7 Haziran öncesinde ve sonrasında neyi söylediyse buna sadık bir şekilde yoluna devam ediyor.

Özellikle 7 Haziran sonrası oluşan siyasi iklimde ortaya koyulan 4 madde konusuna MHP hala sadık. Şimdi de aynı duruşunun, Türkiye'nin gündemi olmasını ve genel kabulü haline gelmesini sağlayacak adımlar atıyor.

Türkiye'nin yıllardan bu yana ortak temennisi yeni bir anayasanın yapılması ve ülkenin ihtiyacını karşılayarak, milletin beklentilerine cevap vermesidir.

Anayasa Komisyonu'ndan CHP'nin kalkması, TBMM Başkanının komisyon çalışmalarını tekrar yürütmesi için TBMM'de bulunan siyasi partilerin genel başkanlarına yazdığı mektup ve bu mektuba verilen cevaplarla beraber Cumhurbaşkanlığı makamında bulunan Erdoğan'ın sürekli bu konuya vurgu yapması…

Hepsi 1 Kasım sonrası gündemi şekillendiren ve üzerinde durulan konular oldu.

Dolayısıyla MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin yapmış olduğu çıkış, tüm bu tartışma konularının üzerinde büyük bir ilgi uyandırdı.

* * *

Tekrar hatırlatmakta fayda var, Sayın Bahçeli, siyasi gündemin temel meselesi haline gelen Yeni Anayasa yapım süreci, yaşananlar ve Erdoğan'ın aklında olan Başkanlık Sistemi tartışmalarına ilişkin hafta sonu şunları söyledi: "Gelen olursa masada otururlar, gelmezlerse iktidar artık B planını ortaya koymalıdır. Anayasa'da ne gibi bir değişiklik düşünüyorsa bunu ağızlarına sakız edip her tarafta konuşacakları yerde, TBMM'ye getirmelidirler. Referandum yoluyla bu ancak mümkün olabilir. Onun için de 317 milletvekilinin 330'a tamamlanması lazım. Orada tamamlandığı takdirde belirledikleri anayasa veya özledikleri anayasa değişikliğini yapmak için millet huzuruna çıkmış olurlar. Referandum söz konusu olursa MHP, geçmişten bu yana anayasa konusundaki hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak, gerekli tedbirler alınmak suretiyle, kamuoyunun aydınlatılmasında kendi dünya görüşü ve parti ilkeleri çerçevesinde katkı sağlayacaktır. AK Parti'nin CHP ile diyalog kurmak suretiyle, onu nazik bir şekilde masaya davet etmesinde yarar görüyoruz. Gelmezse ne yapalım, o zaman bu 4 kişilik masada eksiklikler var demektir. İktidar dahi kalksa en son masada oturacak olanlar yine o MHP'nin 3 değerli milletvekilleri olacaktır."

Burada yer alan ifadeler gayet açık ve seçik. Durumu ilginç kılan nokta ise MHP'nin bu duruşunun AKP'ye destek olarak algılanması. Oysa hakikat böyle değil.

* * *

MHP, Yeni Anayasa konusunda CHP'nin yaptığı tarihi hata ile Erdoğan'a başkanlık için sunduğu müthiş fırsatı ortadan kaldıracak ve milletin lehine olduğuna inandığı tavrını sürdürecek dengeleyici bir yol izliyor.

Sebebi basit: Mevcut durumda Türk Milleti'nin ezici çoğunluğu, tüm uğraşlara rağmen başkanlık sistemini istemiyor. Hatta AKP içerisinde dahi çoğu kimse başkanlık sistemine sıcak bakmıyor, karşı çıkıyor.

Erdoğan bu gerçeği herkesten daha iyi biliyor ve amacına ulaşabilmek için en iyi bildiği şeyi yapıyor. CHP'nin masayı terk etmesinin ardından, toplumun Yeni Anayasa konusundaki hassasiyetini, kendi mağduriyetine dönüştürüp, daha önce de defalarca tecrübe edildiği gibi bu strateji üzerinden arzu ettiği sonuca ulaşabilmeyi istiyor.

Erdoğan'ın geride bıraktığımız hafta Güney Afrika gezisinden dönüşte söylediği "Millet anayasa konusunda partilerin ne yaptığını görüyor. Anayasa yapım sürecinden kimlerin kaçtığını da görecek." ifadesi bunun bir delilidir.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli son çıkışı ile beraber, Erdoğan'ın dayanak noktası yaptığı 2 esas meselede önleyici ve engelleyici 2 karşı hamlede bulunuyor. Bunlar: 

1-AKP'nin "Anayasa yapmayı bir tek biz istedik, diğerleri istemedi, verdiğiniz sorumluluğun gereğini yerine getirmedi" propagandasını oluşturup, kendi hazırlayacağı Anayasa'yı topluma dayatma ile kabul ettirmesine engel olmak.

2-AKP'nin gündemi tek başına belirleyip, başkanlık sistemini kabul ettirebilmek için ihtiyacı olan süre ve koşulları ortadan kaldırmak.

* * *

Bir önceki anayasa yapım çalışmalarında masayı terk eden ve milletin verdiği yetkiyi sorumsuzca harcayan AKP olmuş, MHP sonuna kadar masada kalarak, milletin talebi olan Yeni Anayasa konusunda son derece sorumlu davranmıştı.

Şimdi de öyle yapacak. Elbette bunu yaparken topluma verdiği sözlerden caymayacak, sonuna kadar milletin kendisine yüklemiş olduğu sorumluluğun bilinciyle hareket edecektir.

Bilinmesinde fayda var ki MHP, Yeni Anayasa konusunda genel itibarıyla şu hassasiyetleri taşıyor:

a) Anayasa'nın ilk 4 maddesi korunacak,

b) Parlamenter sistemin güçlendirilmesi sağlanacak,

c) Başkanlık Sistemi zinhar gündeme gelmeyecek,

d) Türklüğün Anayasa'dan çıkarılması söz konusu olmayacak,

e) Mecliste grubu bulunan tüm siyasi partilerin eşit temsil mekanizmasıyla oluşturacağı bir komisyonla çalışmalar yürütülecek.

MHP bu ilkeler çerçevesinde TBMM'deki diğer siyasi partilerin hepsinden önce komisyon üyelerini 8-9 Ocak 2016 tarihinde Kızılcahamam/Ankara'da yaptığı son MYK toplantısında tespit etti ve Meclis Başkanı'na bildirdi.

Dolayısıyla MHP, Yeni Anayasa konusunda diğer siyasi partilerin hepsinden daha fazla sorumlu davranıyor. 140 yıldır Türk Milleti'nin gündeminde olan anayasa yapım meselesini, artık başarıyla tamamlayıp, çağımızın ihtiyacı olan koşullara Türk Milleti'ni ulaştırmak istiyor.

* * *

MHP'yi takip eden, tanıyan ve bilen herkesin ortak kabulüdür ki, MHP ve Sayın Devlet Bahçeli hangi koşul ve şart altında olursa olsun ilkelerinden ve ülkülerinden asla taviz vermez. Dün söylediği ne varsa arkasında durur, verdiği sözlerden asla vaz geçmez. Önüne hangi engel konulursa konulsun, hangi duvarlar örülürse örülsün, gerekirse kafasını dahi vurarak o duvarı yıkar, engeli aşar ve yoluna devam eder.

Böylesi bir süreçte "MHP Ne Yapıyor?" sorusunu soranların bunu aklından çıkarmamasında fayda vardır.

Son olarak şunu da söylemek gerekir ki tüm yollar denendikten sonra AKP'nin herkesten önce Yeni Anayasa yapım sürecinde kurulan masayı terk etmesi kaçınılmaz. Bundan sonra AKP kendi dayatmasını millet iradesine kabul ettirip, yeni anayasa ve başkanlık sistemi ile ilgili çalışmalarını meclis gündemine getirebilir.

Hali hazırda AKP'nin, TBMM Başkanı haricinde toplam 316 milletvekili bulunuyor. Ve referanduma gidebilmek için dışarıdan 14 milletvekilinin desteğine ihtiyacı var. Bu ihtiyacını karşılayabilmek için tüm imkânlarını seferber edecektir. Ancak kendi grubundaki 316 milletvekilinin tamamını koruyabileceğini de kimse düşünmesin!

Zurnanın zırt dediği delikte işte tam burasıdır. O yüzden yakın gelecek, özellikle 2016 yılı pek çok şeye gebedir.

Şimdilik sadece şu kadarının bilinmesi yeterli: Artık her yönü ile ülke gündemini  MHP'nin ilke ve ülküleriyle beraber tayin edeceği bir döneme hoş geldiniz…

Makaleyi Hemen Yorumla