ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
40 KAPI, 40 YAPI GEZENLERİN MHP ÜZERİNDEKİ HESABI! / Yıldıray Çiçek 5701 okunma - 04 Aralık 2015

1 Kasım seçimleri sonrası, MHP'deki tartışmalar Türkiye gündeminde baş köşeye yerleşti.

Aslında bu tartışmalara zemin hazırlayanlar, yaptıkları hesaplar dâhilinde 1 Kasım öncesi hazırlıklara başlamışlardı. Kimi 1 Kasım seçimlerinden 10 gün önce, MHP yönetimine "Defolun gidin" diyecek kadar kendini açığa çıkaran basın toplantıları yaparak, kimi "HDP kesinlikle barajı aşar, MHP barajı aşamaz" cümlesini kurarak kendi hesaplarına zemin hazırlıyorlardı. Bunlar asla MHP'ye oy vermemiştir. Vermediklerine dair yemin etsek dahi, asla yanılmayız ve günaha girmeyiz. Çünkü yaptıkları hesaplar, ancak MHP'nin oy düşüklüğü ile oluşacak atmosfere bağlıydı. Maalesef bunlardan bazıları hakkını-hukukunu her ortamda korumaya çalıştıklarımız arasından çıktı.

MHP'de bugün yaşanan tartışmalar asla "Türk milliyetçiliği çizgisinden sapma", "davadan uzaklaşma" olarak yaşanmıyor. Çünkü bugün MHP üzerinde hesap yapanlar bile çıktıkları ekranlarda "MHP'nin politikaları doğru, Devlet Bahçeli'nin duruşu haklı" cümlelerini de mecburiyetten ifade etmek zorunda kalıyorlar. Bence MHP'nin en büyük sıkıntısı her konuda haklı çıktığı halde, doğru olan politikalarını anlatma noktasında yaşadığı iletişim sorunudur. AKP'nin devlet ve iktidar gücüyle oluşturduğu medyası bu sıkıntıda ana faktördür. Elbet MHP'nin de bu konuda geriye kalan medya alanını da verimli kullanamadığı bir gerçektir. MHP bundan sonra da bu alanı verimli kullanmazsa "haklıyken" haksız, "doğru" iken anlaşılmayan duruma maalesef daha çok düşecektir.

MHP'deki tartışmalar "Türk milliyetçiliği çizgisinden sapma", "davadan uzaklaşma" değilse nedir o halde?

Bir tarafta seçim sonuçlarına üzülen ve kızgınlık yaşayan samimi Ülkücüler varken, bir tarafta da bu samimi duyguları istismar ederek "neden milletvekili adayı yapılmadığının, neden milletvekili seçilemediğinin" intikamı peşinde koşanlar var… Birisi MHP Genel Başkan adaylığını açıklıyor, ne kadar aday yapılmamış, milletvekili seçilememiş kişi var hepsi orada… Zaten durdukları yere bakıyorsun "ideolojik bir kaygı ve dertleri" yok…

Böyle bir intikamın adı da demokrasi kılıfına sokuluyor. Ama MHP gerçekten çok demokratik partidir. Öyle ki, 3 Kasım 2002 seçimlerinde AKP'den aday adayı olmuş Aytekin Yıldırım isimli şahıs bile, 3 Kasım 2002 sonrası gelip MHP kongresinde genel başkan adayı olmuş, kürsüden nutuklar atmıştır.

18 yıl MHP'den uzak durup, ANAP ve DYP içinde siyasi arayışlara girip sonra geri dönen Ramiz Ongun bile iki kere MHP Genel Başkan adayı olmuştur. Sonra 12 Eylül 2010 referandumuna destek için gidip Recep Tayyip Erdoğan'ın yemek masasında pozlar vererek tarihe tamamen gömülmüştür.

Şimdi de bakıyorsunuz Demokrat Parti Genel Merkez yöneticisi (GİK üyesi) iken bile MHP Genel Başkan adaylığını açıklayanları…

2011 öncesi ne MHP, ne Ülkü Ocaklarında görülmemiş, teşkilatlarda bir tane pozu olmayan, geçmişteki ideolojisi hatırlatılınca sadece gülümseyen, buna rağmen "Ülkücü hukuk, Ülkücü gelenek" gibi kavramlarla MHP Genel Başkan adaylık açıklaması yapanları…

DYP'de Belediye Başkan Adaylığı, DYP'de Kadın Kolları Başkanlığı, DYP'de milletvekili ve bakanlık, DYP'de Genel Başkan Yardımcılığı yaparak siyasete başlayan, oradan Anavatan Partisi'ne girme girişimleri yapan, o olmayınca AKP'nin kuruluş aşamasında "Yeni Oluşumcular" arasında yer alan, o günlerde ağzından niçindir bilinmez "Ben eskiden Ülkücüydüm, şimdi Demokratım" sözü çıkan ve AKP saflarından kısa bir süre sonra ayrılıp MHP'ye katılan ve bugüne kadar 'değer'den başka bir şey görmemiş olanların MHP Genel Başkan adaylık açıklaması yapanları…

2 gün önce kendisiyle yapılan röportajda, büyük ego patlamasını "92 yılındaki MHP kongresinde Türkeş Bey'in listesine karşı parti içinde liste çıkarmış birisiyim. Kavgalar oldu, yakınlarım salon içinde itilip kakıldı. Ben kendi doğrularını korkmadan, çekinmeden hayata geçirme kararlılığı olan birisiyim." diyerek yansıtan, anlattığı bu olaydan sonra DYP'nin kapısından döndüğünü daha önce yazdığımız ama yine de MHP'de kalma halini korumuş kişilerin MHP Genel Başkan adaylık açıklaması yapanları… 

Görünce, duyunca… 

 "7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde milletvekili adayı yapılsaydınız, milletvekili seçilseydiniz, deri koltuklarda oturmaya, kırmızı plakalı arabalarda gezmeye devam etseydiniz bu girişimleri o zaman da yapar mıydınız?" diye sormak da elbette bizim hakkımızdır. MHP'de demokrasi elbette vardır. Ama MHP Lideri olmanın da bir ölçüsü ve kırmızı çizgisi olmalıdır. MHP'de bir takım görevler alabilirsiniz, MHP'de açılan alanda hizmet edebilirsiniz de, "40 parti gezerek", "Ülkücü olmayarak" MHP Genel Başkanlığı nasıl yapacaksınız?

Bunun mantığını nasıl izah edeceksiniz bizlere?

Başbuğumuz Türkeş de Anavatan Partisi'nde siyaset yapmış, milletvekili olmuş Tunca Toskay, Sebahattin Çakmakoğlu gibi tecrübeli isimleri geçmişte Genel Başkan Yardımcısı olarak MHP'de görevlendirmiştir. Yine Anavatan Partisi'nin kurucusu ve bakanı Halil Şıvgın da Başbuğ Türkeş tarafından MHP'de MYK üyesi ve Grup Başkan Vekilliği görevine getirilmiştir. Örnek isim çoktur. Ama bugün bu isimler "MHP Genel Başkanı olacağım" diyerek ortaya çıksa, herhalde bu durumda Ülkücü gelenek ve fikir karşısında hayat bulmaz. Bugün yaşanan tartışmalara bu açıdan bakmak daha doğru olur.

Ve "Vay, o halde niye milletvekili yaptınız, vay niye MHP'de görev verdiniz?" gibi gereksiz sorular sormaktan vazgeçilir. Eski DYP'lilerin MHP üzerindeki hesaplar için sağı-solu aramalarını da tebessümle karşılıyoruz.

Geçmişi Ülkücü olmayanlar, "Ülkücü değilim" ifadesi ağzından çıkmış kişiler, nasıl MHP Liderliği için hayal kuruyor anlamış değilim… Yok onları bu hayallerinde destekleyenlerde "Milli Görüş gömleğini çıkardık" diyenler gibi "Biz de Ülkücü gömleğini çıkardık" diyorlarsa bilemeyiz. Biz MHP'li, Ülkücü çizgiyi koruma mücadelesine her daim devam edeceğiz. MHP içindeki demokrasi ancak "MHP ve Ülkücü çizgisi" hiç bozulmamış olanlarla güzeldir.

Fakat "bu isimlerin hali budur" diyerek, MHP 1 Kasım sonrasının özeleştirisini yapmaktan asla kaçınmamalıdır. Ülkücü iradenin "gönül diliyle iletişim" sağlıklı kurulmalıdır. Yapılan yanlışlıklar görülmeli, eksiklikler nerede varsa tespit edilmelidir. Ve yanlışlıkların, eksikliklerin hepsi "Ülkücünün gönül diline" uygun bir şekilde onarılmalıdır. Bu konuda en büyük sorumluluk MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye düşmektedir. Anadolu ondan büyük bir gönül seferberliği bekliyor. Milliyetçi-ülkücü mücadele asıl şimdi başlıyor.

Bunlar yapılırken de, ömrünü MHP'ye ve Ülkücü Harekete adamış MHP Lideri Devlet Bahçeli karşısında, 40 kapı ve 40 yapı gezmiş olan herkes konuşurken, yazarken haddini, hududunu bilmelidir. MHP'nin geleneksel kırmızı çizgisini de MHP'de hayal kuran herkes artık anlamalıdır. Ülkücü irade, Ülkücüyle yol yürür.

Medyada kimin kimlere cephe ve alan açtığını görünce, Ülkücü irade zaten MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye daha çok sahip çıkacaktır.

Hz.Ali ne güzel söylemiş: Fazilet sahibinin kıymetini, ancak fazilet sahibi bilir.

 

cCc ALEVİ ÜLKÜCÜLER cCc
DİYECEK TEK SÖZÜMÜZ VAR BUNLAR YALAKALIĞINI HER YERDE GÖSTERDİLER AMA MHP VE ÜLKÜCÜ KADROLARINDA UZUN SÜRE KALMALARI DAHİ MUCİZE İDİ YANİ BİZ SOKAK ÜLKÜCÜLERİ OLARAK BUNU DERİZ BU KİŞİLER BİZLERİ ADSIZ OLARAK BİLİR FAKAT BİZLER HER ZAMAN SAYIN GENEL BAŞKANIMIZIN DEDEĞİ GİBİ SOLMAYAN GÜLLERİYİZ HA ŞU SÖZÜ DİYEYİM OLAKİ SAHİPLENİMİZE BİR AŞAĞILAYACAK SÖZLERİ OLSUN OLAKİ LİDERİMİZE BİR OYUN OYNASINLAR İANINKİ HİÇ BİR ŞEY SÖZDE KALMAZ BİZ SOKAKTA BÜYÜDÜK SOKAKTA ÖLECEĞİZ BİZEMİ BİZ DEVLET BAHÇELİNİN SOLAYAN GÜLLERİYİZ
MUSTAFA ÇİFTÇİ5.1.2016
DEVLET BEYİM ADAMDIR!
Var mı? İtirazınız, ben, adamın adamıyım, Ne yerde börtü böcek, Ne çakallar avıyım. Yıkılır sanma sakın, Oğuz soylu Kayı’yım, Devlet Bey’im Adamdır, Ben O’nun adamıyım. Diktir başı eğilmez, alnı açık yüzü ak, Yüreği kadifedir, insancıldır gönlü pak, Hedef uzakta değil, elbet atacak şafak, Devlet Bey’im Adamdır, Ben O’nun adamıyım. Davasına kul köle, çelikten iradeli, Bozkurt gibi korkusuz, her zaman seviyeli, Kızılelma yoludur, hem dünü hem evveli, Devlet Bey’im Adamdır, Ben O’nun adamıyım. Bölücüye, haine, tüm sözleri ağırdır, Kutlu dava peşinde, Ülkücüye çığırdır, Şanlı Türk Milletine, sığınacak bağırdır, Devlet Bey’im Adamdır, Ben O’nun adamıyım. Başbuğ Türkeş izinde, ileriyi görüyor, Türkmen Bey’im inançla, hedefine yürüyor, Sevgi saygı muhabbetle kardeşliği örüyor, Devlet Bey’im Adamdır, Ben O’nun adamıyım. Duysun ülkü erleri, duysun Asena bacım, Hedefim kızıl elma, Turan el şanlı tacım, Akdeniz, Karadeniz, Issık gölü bir ucum, Devlet Bey’im liderdir, Ben O’nun adamıyım. Ali KILIÇ-OSMANİYE
Ali KILIÇ27.12.2015
Ülkücü strateji üretir başka stratejilerin aksini savunmaz
Bu zamana kadar RT nin yaptıkları nı eleştirmek ülkücü üslubu olamaz ve bir kazanç sağlayamaz. Ülkücü nün kendi stratejileri vardır ve her zaman bunun sorumluluğunu taşıyarak gereğini yapar. Sorumlu olduğu işi akamete uğratan kişi sorumluluğu liyakat sahibine teslim etmiyorsa ülkücüler bu kişiye davası alınacaklar güven duymaz. Ülkücü iktidara Talib olmalıdır muhalefeti yeterli gören ve bunu başarı sayan zihniyet ülkücüde asla olmamalıdır. Vatan mevzubahis olunca CHP li birini meclis başkanı seçtiler başbuğumuzdan da ders alamadınız. Düşünün meclis başkanını Mhp sektirmeden idi neler olurdu. Bu düşünceyi yapamıyorsanız siz asla iktidara talip olamazsınız. Ben söyliyim meclis başkanını mhp sektirmeden idi seçin olmaz hükümet kurulur ileri sürülen 4 madde nin 3 ü mhp ile döreüncüsünde meclis eliyle işleme konulur seçime bu şartlar ilede gidilse mhp iktidar olurdu. Bunu düşünemeyen insanlar ülkücüleri yönetmek istemeye devam etmesinler.
Ali Boydağ11.12.2015
3 kelime
İlim,tefekkür,iman...Genel başkan Devlet Bahçeli nin MÇP genel sekreteri seçildiği zaman parti programını bu üç kelime ile açıklamıştı.Asıl sıkıntımız ilim,tefekkür,iman muhtevasının nasıl dürüst,ilkeli,bilge üçlemesine dönüştüğüdür...yıldıray abi...
mustafa samet okan9.12.2015
WAGON
Doğruk söylemiş, haklı çıkmış çıkmaktan ziyade haksızlıklar karşı çıkıp yagılamak, mümkün mertebe arkamızda koşturduğumuz herkese iş ve aş sağlamak için iktidara gelip söz sahibi olmak için kadro ve pojeler üretmek lazım. AKP akıl vererek wagon olmak yerine, iktidar da lokomotif olmak gerek!..
Gengiz Kaan8.12.2015
Ülkücü'lük saygısız olmayı gerektirmez
Elinize ve kaleminize sağlık çok beğendim değerlendirmenizi,Ülkücü terbiye almış şahsiyetler hiç bir zaman Sn.Genel Başkanlarını rencide etmemelidirler.Eğer bunu yapıyorlarsa bilinmelidir ki,akpkk'lıların mhp'yi bitirme projesinin hizmetkarlarıdırlar.Ne yazık ki Türk'lüğü ve Türk Milliyetçiliğini ayaklarım altına aldım diyebilen milliyetsizlerin kıs kıs gülmelerine destek vermektedirler.Devlet Beyin yerini ortaya çıkmış olanların dolduracağı inancını taşımamaktayım.Hayırlısı olur inşallah,Bozok yaylasından selam yolluyorum.Allah'a emanet olunuz.
Ünal Karadavut5.12.2015