ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
KANDİL’E BAYRAK DİKMEDEN BU İŞ BİTMEZ / İsmail Özdemir 21084 okunma -
Hakkâri ili Çukurca ilçesinde şehit olan 25 kahraman askerimizin ardından ülke genelinde tüm yurttaşlarımızın tek yürek ve tek ses olup teröre karşı gösterdikleri ortak tavır, milli birlik ve bütünlüğümüzü pekiştirmiştir. Yürekleri yakan acı böyle bir sosyal manzarayı ortaya çıkarmıştır. Genç-yaşlı, esnaf-memur herkes düzenlenen mitinglerle terörü tek yürekten lanetlemiştir. Evlerin balkonları ay yıldızlı şanlı bayrağımızla donatılmış, toplumun tüm kesimi bu tavırla şehitlerin tümünü sahiplenmiştir. 

Türk Milleti’nin bir ve bütün olduğu vurgusu hemen hemen her ilde yapılmıştır. AKP iktidarının bu duruşu iyi okuması gerekmektedir. Türk Milleti terör örgütüyle müzakere edilmesini değil, mücadele edip, tümüyle yok edilmesini beklemektedir. Bu anlamda MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, hükümete yapmış olduğu ve aylardır üzerinde durduğu “Kandil’e Türk Bayrağını Dikin” çağrısı teröre lanet eden milyonların da ortak temennisi olmuştur.

Türk Ordusu’nun yurt içi ve Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirdiği operasyonlarla ilgili bilgiler de kamuoyuna yansımaya başladı. Farklı noktalarda yürütülen operasyonlarda, verilen bilgilere göre 250-270 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bu operasyonları başlatmada hükümet geç kalmış olsa da gelinen noktada imha edilen hedefler, terörün gücünün eritilmesine yönelik olarak atılan umut verici adımlardır.

PKK terörünün bitmesi için gerçekleşmesi gereken öncelikli ve mutlak şart, terör örgütünün silahlı kanadının tümüyle imha edilmesi ve silahı bırakmalarının sağlanmasıdır. Aksi yönde atılacak her adım terör örgütünün güçlenmesine ve zaman kazanmasına sebep olacaktır ki, AKP’nin iktidarı sürecinde gerçekleştirdiği “terörle müzakere” politikası terör örgütünün elinin güçlenmesini sağlamıştır.

Operasyonlarla ilgili kamuoyuna verilen sayısal veriler en kaba tabirle toplumun gazını alıp, askerlerimizin ilerleyişini yavaşlatmamalıdır. Şimdi vakit kaybetmeden Türk Ordusu’nun Kandil’e çıkıp, bütün terör yuvalarını kurutup, şanlı Türk Bayrağı’nı oraya dikmek gerekmektedir. Silahlı kuvvetlerin terör inlerini ve teröristlerin o bölgedeki mevcudiyetini tümüyle imha etmeden ilerleyişi durdurulmamalıdır. Tüm kamuoyunun isteği, görüşü ve tepkisi bu yöndeyken, bu sese kulak verilmelidir.

Türkiye terör acısını yaşamaktan artık bıkmıştır. Devleti idare eden ve tek başına iktidar koltuğunda oturan AKP, ya %95’lik vizyonunu bir kenara bırakıp Kandil’e Türk Bayrağını dikerek Türk Milleti’nden yana taraf olacaktır yada aynı vizyonla ilerleyip, terör örgütüyle aynı yoldan gelip, aynı sudan içecektir…

AKP sınır ötesi harekât başlamadan önce her nedense merkezi Irak yönetimi yetkilileri ile görüşmek yerine bölgesel yönetimin yetkililerini yani Barzani’yi muhatap almıştır. Aynı Barzani yıllardır terör örgütüne tüm yardım ve yataklığı yapmış, onları Irak’ın kuzeyinde koruyup kollamışken ve bundan daha ötesi geçtiğimiz yıllarda yine saldırıda bulunan teröristlerle ilgili konu gündeme geldiğinde “Türkiye’ye bir Kürt kedisi bile vermeyiz” demişlerken, yapılacak olan sınır ötesi harekatın planlarını yada içeriğini onunla paylaşmanın mantığını kimse izah edemez. Bir başka deyişle Barzani’ye ulaştırılan bilgilerin terör örgütüne de ulaşmayacağını bu yöne kim iddia edebilir?

Günler geçtikçe Mehmetçiğin verdiği mücadele sayesinde PKK köşeye sıkışmaktadır ancak bu durum PKK’ya zaman kazandırmamalıdır. Şayet daha fazla beklenecek olursa terör örgütü üyeleri farklı bölgelere çekilebilir ki böyle bir durum olursa harcanan tüm emekler boşa çıkmış olur.

Nitekim MHP Lideri Devlet Bahçeli geçtiğimiz Salı günü meclisteki parti grubu konuşmasında belirttiği “Bugünkü süreçte terörle mücadelenin neticeye ulaşması ve bir sonuç alması mecburiyet ve milli bir görev haline gelmiştir. AKP hükümetinin süreci oyalama ve savsaklama şansı artık kalmamıştır. Bölücü canilerin hakkından gelmek ve terörün kökünü kazımak için milletimiz sabırsızdır. Bu konuda hükümetin elini tutan bizim bildiğimiz ve kamuoyuna yansıyan herhangi bir engel de görülmemektedir.” açıklamaları iktidarın bu konu ile ilgili isteksiz ve kararlı olmayan davranışının önüne set olmuş, toplumu aydınlatmıştır.

Bu belayı bitirmenin şimdi tam vaktidir. İstikamet doğrudan Kandil olmalı ve Türk’ün şanlı bayrağı oradan dalgalanmalı, Kandil bir daha terör örgütüne kamp olmaktan çıkarılıp, onlara mezar edilmelidir.
Makaleyi Hemen Yorumla