ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
AÇILIMCI ARAYAN ŞAŞKINLAR / Yıldıray Çiçek 45390 okunma - 22-Agustos-2011 Pazartesi
Sözde Kürt Açılımı denilen ama özde PKK açılımını başlatan AKP şimdi bu açılımların altında kaldı. Bu açılımlar hem kendilerini çığ gibi ezip geçti, hem de Türkiye’nin bölünmesi taleplerini en üst seviyeye çıkardı. Artık PKK ve BDP’yi kontrol edemiyorlar. AKP, açılımda beraber yürüdüğü BDP-PKK ikilisi karşısında tamamen aciz duruma düşmüştür. AKP hükümetine küfür ediyorlar, hakaret ediyorlar, tehdit ediyorlar, şantajda bulunuyorlar bunun karşılığında şaşkın durumda ve korkak bir AKP’yi buluyorlar. Bu durum PKK’ya eylem alanı, BDP’ye bölücü siyasette cesaret kazandırmıştır. AKP tavizin her boyutunu PKK ve BDP’ye verdiği halde kendi açısından, onlar karşısında yaşadığı nankörlük olmuştur. AKP’nin PKK ve BDP karşısında yaşadığı acizlik ve bölücü örgütün kudurgan halinin ülkeye acı üstüne acı yaşatması karşısında, AKP şimdi ülke genelinde destek kaybı yaşamamak için, PKK açılımını kendi başlatmamış gibi bir hava yaratmaya başlamıştır.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ve Başbakan Erdoğan’ın ortaklaşa açıklamalarla başlattığı Kürt açılımını şimdi AKP medyasında bazı kalemler unutturmaya çalışıyor.Çünkü ülke genelinde şehitlerimizden dolayı yükselen feryat ve isyanlar karşısında suçlu olarak aranan adreste AKP bulunmaktadır.

Vakit Gazetesi’nin bir yazarı bile "Neredesiniz ey açılımcılar?" başlığında yazı kaleme alıp “Kürt Açılımını” savunanları yerden yere vurmuştur. O yazıyı arşivden bulun okuyun sanki Ülkücü bir yazar yazmış sanırsınız.Yener Dönmez isimli yazar AKP’nin politikalarını ve özellikle Kürt Açılımı politikasını en çok destekleyen Oral Çalışlar,Hasan Cemal,Cengiz Çandar gibi isimlere demediğini bırakmamıştır.

AKP’nin tetikçisi durumundaki bir gazetenin yazarının "Neredesiniz ey açılımcılar?" demesi ve AKP’nin başlattığı Kürt açılımını beraber organize ettiği yazarlara saldırması yüzyılın komedisi olmuştur.Yazarın sorduğu sorunun en basit cevabı “aradığınız açılımcılar kucağında oturduğunuz iktidardır.” olacaktır.

Bu cevabı onlarda çok iyi biliyor ama AKP’nin toplum hafızası ile dalga geçme huyu yandaşların ortak refleksi olmuş durumdadır.AKP’nin yandaşlıkta en radikal gazetesi bu soruyu sorarak aklınca AKP’nin sorumluluğunu unutturmaya çalışıyor.

12 Eylül 2010 yılında gerçekleşen referandumun ana sebebini bile Recep Tayyip Erdoğan "Anayasa değişikliği önerimiz açılım projemizin, milli birlik ve kardeşlik projemizin önemli bir parçasıdır. Açılım kapsamında atacağımız adımların önünü açıyor, alt yapısını hazırlıyor." şeklinde izah etmişken ve “Kürt Açılımını” topluma kabul ettirmek için “Hazmede hazmede, hazmettire hazmettire bu süreci devam ettirmemiz lazım" sözünü kullanmışken bu yazarın komedi gösterisi kimin içindir? Gerçekten bu konuda samimi bir yazı kaleme aldıysa “Kürt Açılımının” muhatabı durumundaki AKP’ye niye bir kelime de olsa eleştiri yapmamaktadır?

Aldıkları talimat toplumun balık hafızalı kısmını tamamen etki altına almak ve suçlu durumdaki AKP’yi kurtarmak olduğu için sadece verilen rolü oynuyorlar.

PKK’ya açılım yapan AKP’dir. PKK’dan aldığı destekle Kürt Açılımı sürecini yöneten AKP’dir. Sıfırlanmış terörle iktidarı devralan AKP, bugün ülkenin kan gölüne dönmesinin tek hesabını vermesi gereken muhatabıdır.

Hem AKP’nin 9 yıllık iktidarı ve “Kürt Açılımı” süreci unutulmayacak bir gaflet ve ihanet arşivi üretmiştir. İmralı pazarlıkları, Kandil heyetleri,Habur rezaletleri, gaflet kokan sözler, ihanete yol açan politikalar bu arşivi doldurmuştur. Bunu toplumun bir kısım hafızası unutsa da, tarih asla unutmayacaktır.

AKP ülkeyi bölmeye çalışanlara yol vermiştir, şimdi verdiği o yolda kendisi esir kalmıştır. AKP’nin Kürt Açılımı sürecini başlattığı günden bu yana MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin tüm konuşmalarına,açıklamalarına ve kitaplarına bakın bugün ve gelecekte tarihin haklılığını kabul edeceği bir Lider portresini göreceksiniz.

AKP ve yandaşlar bugün MHP’nin duruşunu söylem olarak taklit etmeye çalışmaktadır.Bu durumda MHP’nin Kürt Açılımına karşı haklılığının zaferi olmuştur.

"Neredesiniz ey açılımcılar?" arayışına girmeleri hem içine girdikleri şaşkınlığın hem de istemeden MHP’ye verdikleri desteğin ispatıdır.

MHP’ye seçimlerden önce “Kürt Açılımını” daha rahat sürdürmek için operasyon yapan AKP yenilmiştir.Kürt Açılımı karşısında tavizsiz duruş sergileyen MHP kazanan olmuştur.Onlar daha şaşkın şaşkın "Neredesiniz ey açılımcılar?" arayışını sürdürmeye devam edecektir.

Daha düne kadar beraber yol yürüdükleri PKK-BDP’ye sözde hesap sormaya kalkan AKP’li yöneticileri de bizler ibretle izliyoruz.
Makaleyi Hemen Yorumla