ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
ÖZEL HAREKÂT’A NEFRET KUSANLAR SİZ DEĞİL MİYDİNİZ? / Yıldıray Çiçek 23147 okunma - 26-Temmuz-2011 Sali
Terörle mücadele değil müzakere eden, İmralı ve Kandil hattında sürekli pazarlık masalarında PKK’ya tavizler veren AKP iktidarı, Türkiye’de şimdi “Terörle mücadele de asker mi, polis mi ön safta olsun” tartışması başlattı.

AKP’nin zihniyeti aynen sürdüğü müddetçe askerde olsa, poliste olsa zaten değişecek bir şey olmayacaktır.

Çünkü AKP bu zihniyetle politikalarını sürdüğü müddetçe PKK güçlenerek varlığını devam ettirecek ve Türkiye’ye acılar yaşatmaya devam edecektir.

57.Hükümet zamanında refleksi kırılmış PKK’yı, iktidarları döneminde adeta ülke yönetiminde söz sahibi yapma noktasına getiren AKP, bu tartışmalarla sadece TSK üzerinde psikolojik baskı kurma ve TSK’yı pasifize etme düşüncesindedir.

PKK ile mücadele etmek isteyen, onları Habur Sınır kapısında kahramanlar gibi karşılatır mıydı? PKK’yı koruyan ve besleyen ABD, Barzani, Talabani ile kol kola yürür müydü?

AKP iktidarı terörle mücadele de başlattığı asker, polis tartışmasında samimi değildir. Bugün Özel Harekâtı gündeme taşıyan Recep Tayyip Erdoğan geçmişte en az PKK kadar Özel Harekâttan nefret ediyordu. Özel Harekâtın tasfiye edilmesine yönelik geçmişte çok mücadele vermiş, bu konuda raporlar hazırlamış Recep Tayyip Erdoğan’a bugün ne oldu da, Özel Harekât sevdalısı olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan Refah Partisi İstanbul İl Başkanı iken, bugün AKP Adıyaman milletvekili olan, geçmişte PKK’nın kapatılan partisi HADEP’te Genel Başkan yardımcılığı yapmış Mehmet Metiner’e “Kürt Raporu” hazırlatmış o raporda Özel Harekât’a yönelik şu ifadeler yer alıyordu:

1985'ten itibaren başlayan PKK saldırıları dolayısıyla bölge bir yanda devlet terörü, öbür yanda da PKK terörü arasında sıkışıp kalmaktadır. Bölge halkı PKK’ya bir biçimde arka çıktığı gerekçesiyle sürekli baskı ve işkence altında tutulmaktadır. Özel Tim'in bölgedeki uygulamaları adeta hesap dışıdır. Bölgede yaşayan insanların ne mal ve ne de can güvenlikleri söz konusudur. İnsanlara bölgede gerektiğinde "bok" bile yedirilmektedir.

•Devlet, kontrgerillasıyla, özel timiyle, harcadığı trilyonlarca lirasıyla, köy korucularıyla vs. bu sorunun üstesinden gelinemeyeceğini artık anlamış bulunmaktadır. Kemalist Devletin geleneksel zora ve silaha başvurma yöntemi artık iflas etmiştir.
(18 Aralık 1991/ Kürt Sorunu Raporu)
Recep Tayyip Erdoğan’ın o dönem mensubu olduğu partinin tüm yöneticileri Özel Harekât mensuplarına karşı sürekli eleştiri getiriyorlar ve “Özel tim MHP militanı” şeklinde suçlamalarda bulunuyorlardı.

Özel Harekât mensupları PKK’nın korkulu rüyası olmuşken, Recep Tayyip Erdoğan gibi zihniyet sahipleri nedense o dönem tüm politikalarını Özel Harekâtı ortadan kaldırmaya adamışlardı. TSK’ya karşı o zamanda alerji yüklüydüler, şimdi de… Ama şimdi birden Özel Harekât sevdalısı kesildiler. O dönem, PKK’ya karşı adeta kâbus olmuş Özel Harekâtı yerden yere vuran gazeteciler bile, şimdi sırf AKP’ye ayak uydurmak için Özel Harekât mensuplarına karşı övgüler sıralamaya başladılar.

Teröre karşı özel ve profesyonel birliklerin oluşturulması düşüncesi olması gerekendir. Asker ve polis uyumu konusunda samimi davranılırsa terör karşısında başarı elde edilir.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’de bu konuya vurgu yaparak ''Bunlar çok birikimlidir, tecrübelidir, iyi yetişmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ve jandarma güçleriyle beraber Özel Harekât’la da bütünleştirerek, önemli bir koordinasyon sağlayarak siyaset iradesi olarak da arkasında kesin olarak duracağınız terörle mücadele çok uzun olmaz ve Türkiye'de terörün kökü kazınır'' demiştir. Ama AKP’nin mevcut zihniyeti ile dünyanın en uzman kişileri de olsa başarı sağlanması mümkün değildir.

AKP’nin oluşturacağı polis gücü kimlerden meydana gelecek, zihniyetleri ne olacak, görev sınırı ne olacak hepsi meçhul durumdadır.

Böyle bir meçhul içinde, AKP yeni bir tartışma daha başlattı. Bakalım bu tartışmanın sonucunda karşımıza ne sürpriz çıkartacaklar.
Makaleyi Hemen Yorumla