ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
AKP AYNADA KENDİNE BİR BAKSIN / Yıldıray Çiçek 21406 okunma - 26-Mayis-2011 Persembe
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, MHP'de yaşanan kaset komplosu için "Üzüntü duyuyorum. Bunlar siyaseti çirkinleştiriyor. Partilere değil siyasi sisteme zarar veriyor. Ancak biz parti olarak, seçimlere doğru giderken rakiplerimizin bu şekilde yıpratılmasından avantaj elde etmeyi şerefsizlik sayarız." şeklinde bir açıklamada bulunmuş… Bu açıklamayı yaparken başta Başbakan ve AKP'li yetkililerin bu kaset olayları ile ilgili açıklamalarını okumuş mu bilmiyoruz ama bu sözlerin muhatabı AKP'dir ve o yüzden AKP için çok ağır sözlerdir. Çünkü muhatabı bizzat AKP'lilerdir. Miting meydanlarında, televizyon ekranlarında bu konuyu kullanan tek parti AKP'dir.

Kullanmaya devam ederken de olayları farklı alanlara çekmeye çok büyük çaba vermektedirler.

Bu kaset olaylarını, yok Ergenekon ismini verdikleri terör örgütü yapıyormuş, yok CHP'yi dizayn eden güçler yapıyormuş… Bu konuyu seçim malzemesi yapan tek parti AKP olduğuna göre, Ergenekon'un yolları da, Deniz Baykal'ı devirenlerin yolları da AKP'de buluşmuyor mu o zaman?

"Bu özel değil, özel değil, bu genel genel" diye meydanlarda kaset tahlilleri yapan Recep Tayyip Erdoğan'dan başkası değilken şimdi Mehmet Ali Şahin'in sözlerini nasıl değerlendireceğiz?

Bu olaylara hangi cepheden bakarsanız bakın gelip bumerang gibi AKP'yi bulmaktadır.

AKP'nin hukuksal manadaki kayıtsızlığı ve devlet imkânlarını bu olayları çözmek için kullanmaması zaten AKP'yi direkt suçlu konumuna getirmektedir.

AKP bu çıkan kasetlerle beslenmektedir. Seçimlere kadarda bu beslenmeyi sürdürecektir.

Kaset olaylarının toplumda ters tepmesi ve AKP'nin bu konuda bozuk bir sicille kamuoyu önünde arzı endam etmesi AKP'li yöneticilerin açıklamalarına da yansımaktadır. Mehmet Ali Şahin'in açıklamaları da buna bir örnektir. AKP'nin her işinde olduğu gibi eylemleri ile söylemleri hep birbirinden farklı işlemektedir.

Şimdi bu ahlak naraları atan AKP'lilerin bir kaseti yayınlandığında nasıl konuşacaklar çok merak ediyorum.

Bu tür komplolar alçaklık, şerefsizlik ama bu yolu meşru kılan bizzat AKP'nin yöneticileri olmuştur. Siyasette artık herkes birbirinin kasetinin peşine düşmüştür. Her ortamda bu kasetler konuşulmakta, siyaset çamura batırılmaktadır. AKP bu silahı muhalefete doğru yöneltmiştir. Ama aynı yöntemle vurulacak olmasına yol açmıştır.

AKP Türkiye'yi her manada kirletmiştir. AKP iktidarda kaldığı sürece bu kirlenme artarak devam edecektir. Muhafazakâr olduğunu söyleyen bir iktidar zamanı belden aşağı tuzaklar revaçtadır.

Çünkü Başbakan bu tür konuları malzeme yaptığı için çetelerin cesareti artmış durumdadır.

Bir gün bu çeteler Başbakanı yada AKP'li bir yetkiliyi bu tür komplolara muhatap ettiğinde gözümün önüne sadece çocukları gelecektir. Yazıktır, günahtır. Resmen cinayet işlenmekte ve komploya muhatap edilen kişiler ve aileleri yaşayan ölü haline getirilmektedir. Toplum içinde yaşayamaz bir hale getirilmeleri cinayettir ve bu kasetleri seçim meydanlarında kullanan kişilerde adeta katil gibidir.

Ne için siyasi rant için, oy için, küresel tezgahlar için…

Toplumda bu durumları herkes Mehmet Ali Şahin gibi "Şerefsizlik" olarak görmez, seçim malzemesi yaparsa bundan sonra siyasetin tek konusu kasetler olacaktır. AKP bu fitili tutuşturan olmuştur ve fitil yanmaya devam ediyor.
Makaleyi Hemen Yorumla