ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
ECEVİT’E İLK BETON DÖKEN ABD VE AKP’DİR. / Yıldıray Çiçek 22467 okunma - 9-Mayis-2011 Pazartesi
Geçtiğimiz Cuma akşamı AKP’nin ekran militanlığını yapan bir televizyon kanalını tesadüfen açtım. Tam açtığım sırada tartışılan konu merhum Bülent Ecevit’in 57.Hükümetin son dönemlerinde hastalanması ve bunun üzerine kimin ne söylediği, kimin hangi hesapları yaptığı üzerine idi. AKP’nin militan yorumcuları da Bülent Ecevit’in hastalığından dolayı gelişen hadiseleri birilerine havale etme derdinde, adeta muhalefet avına çıkmış gibi yorumlar yapmaktaydılar.

Herkesin malumu 57. Hükümet zamanı milli konularda daha duyarlı olan MHP ve DSP’ye küresel bir operasyon yapılmak istendiği tarihe geçmiştir. O dönem MHP’siz ve DSP’siz hükümet senaryolarını gerçekleştirmek için her cepheden saldırılar yapılmış, MHP Lideri Devlet Bahçeli de bu oyunu bozmak için 3 Kasım 2002 tarihinde Türkiye’yi seçime götüren çağrıda bulunmuştur. Meydan meydan Türkiye üzerinde ve bölgemizde oynanan karanlık oyunları anlatmış ama medyadaki geniş alanlara etki eden kara propaganda bunun etkisini azaltmıştır.

MHP’nin ve DSP içindeki milli duyarlılığı olan kişilerin hedef seçilmesindeki en büyük sebeplerin başında ABD’nin bölgedeki hedeflerinin rahat gerçekleştirilmesi yatıyordu. MHP ve DSP Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olup işgale karşı çıktığı için küresel tezgahlara muhatap edilmiştir.

AKP’nin siyaset alanında hazırlanması, makyaj yapılarak millete pazarlanması da ABD’nin bölgedeki hedefleri ile bire bir alakalıdır. 57. Hükümete operasyon yapan ABD, AKP iktidarı içinden bölgedeki hedeflerine hizmet alabilmek için Büyük Ortadoğu Projesi Eşbaşkanı çıkarmıştır.

Bu durumu AKP’nin iktidar koltuğuna oturur oturmaz attığı her adımda gördük. AKP adeta ilk günden itibaren ABD’nin Türkiye temsilciliği gibi davranmaya başlamış, Irak’ın işgalinde ABD’ye her türlü desteğini vermiştir.

Irak’ta 1,5 milyon Müslüman’ı öldürmüş olan ABD askerlerine “ABD’nin Irak’ta savaşan kahraman bay ve bayan askerlerin en az zayiatla ülkelerine mümkün olan en az zamanda dönmeleri temennisi ile duacıyız.” şeklinde dualı mektuplar yazan kişi, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanlığını yapan kişidir.

57. Hükümetin küresel tezgahlara muhatap olmasının anlamı işte budur. Yani ABD askerilerine dua edecek kadar coşan ve uçan birinin Türkiye’yi yönetmesi ana gaye idi, o hedefe ABD ulaşmıştır.

Bu özet durumu ifade ettikten sonra tekrar konumuzun başlığına dönelim. Merhum Bülent Ecevit’in hastalığını o dönem en çok kim istismar etti, hastalığından dolayı kim alaya aldı, hastalığından dolayı kim görevi bırakması yönünde faaliyetlerde bulundu? Elbette AKP…
Recep Tayyip Erdoğan’ın şimdi miting meydanlarından, yandaşların ekranlardan ve gazete köşelerinden istismar ettiği Bülent Ecevit’in o dönem yaşadığı hastalık döneminde bakın AKP’li yöneticiler ne demiş:

02.06.2002 tarihinde Erzincan’a nikah şahitliğine giden Recep Tayyip Erdoğan Bülent Ecevit’in hastalığını dile dolayarak partililere ‘‘Haftalar, aylardır, ‘Bu hükümet hasta' diyoruz. Sayın Başbakan'a, İnönü için söylediklerini kendisine hatırlattık. Artık vakti gelince siyasetten çekilmesini bilmelidir' diyordunuz. Şimdi o sözleri biz size hatırlatıyoruz ve diyoruz ki ‘Vaktiniz geldi geçiyor, istifa edin' diyoruz. Artık fiziken çökmüş, bitmiş bir insan var karşımızda. Bakın her taraf kırılmaya, dökülmeye başladı. Bu neyi gösteriyor. Artık çelik korselerle duruyorsun.” şeklinde konuşma yapmıştır.

O dönem AKP Genel Başkan yardımcılığı görevini yürüten Abdullah Gül ise Bülent Ecevit’in hastalığı üzerine 02.07.2002 tarihinde ''Bu hükümetin yapması gereken tek şey vardır; gerçeği görmelidir ve Türkiye'ye daha çok zarar vermemek, halka daha çok acı çektirmemek için bir an önce istifa etmeleri gerekir. Başbakan ne dediğinin farkında değildir. Bu yaştaki ve bu hastalıklara yakalanan bir kişinin ne şahitliği kabul edilir, ne alışverişine imkan verilir'' şeklinde gazetecilere açıklama yapmıştır.

Yine o dönem AKP Genel Başkan yardımcılığı görevinde bulunan Sadık Yakut ''Sayın Başbakan bırakın başbakanlık yapmayı, herhangi bir hukuki işlemi dahi vesayetle yapacak durumda olduğu anlaşılmaktadır.'' diyerek Bülent Ecevit’in ''hasta, yorgun, bitkin ve fiziksel olarak görev yapamaz durumda'' olduğunun araştırılması için Meclis Araştırma Önergesi vermeye kalkmıştır.

O dönem AKP’nin bütün yöneticileri böyle düşünüyor, merhum Bülent Ecevit’in hastalığı AKP’li yöneticiler tarafından adeta dalgaya alınıyor ve istifa etmesi yönünde tamtamlar çalınıyordu.

Ama şimdi aynı AKP’liler sanki bunları yapanlar kendileri değilmiş gibi, Bülent Ecevit’in üzerinden siyaset istismarı oluşturmaya çalışıyorlar.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 57. Hükümet zamanı “Her tarafı dökülmeye, kırılmaya başladı” diye istifaya çağırdığı merhumun ismini şimdi meydanlarda anmadan edemiyor ve istismar alanı açabilmek için “Ecevit'i hayattayken üzerine beton döküp öldürmek istediler.” şeklinde açıklamalar yapabiliyor…

Başta Recep Tayyip Erdoğan ve diğer AKP’li yöneticilerin Bülent Ecevit hakkında geçmişte söyledikleri sözlere bakınca beton makinesinin kendileri olduğu anlaşılmaktadır.

AKP medyasında kapı kapı gezdirilen merhum Bülent Ecevit’in yakın korumalığını yapan Recai Birgün bir gün çıksın da AKP’lilerin merhumun hastalığı hakkında o dönem söyledikleri alay ve dalga cümlelerini değerlendirsin…

57.Hükümete operasyon yapanlar, DSP’yi yerle bir ettiler, ama MHP’nin peşini hala bırakmadılar. Çünkü bölmek istedikleri Türkiye’de önlerinde tek engel olarak MHP kalmıştır. ABD, Talabani, Barzani ve İmralı’daki Öcalan’ın kucağında oturanlar bugün MHP’ye beton dökmeye çalışmaktadırlar. Ama MHP’ye güçleri yetmeyecektir.
Makaleyi Hemen Yorumla