ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
“BAĞIMSIZ ÜLKÜCÜLERİ” UZAYLILAR MI KAÇIRDI? / Yıldıray Çiçek 23107 okunma - 13-Ekim-2010 Çarsamba
İstismar ustası Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum süreci boyunca kullandığı ve “Bağımsız Ülkücüler” adını verdiği bir takım kişiler vardı. Bu kişiler, o günlerde AKP’nin televizyonlarında ve gazetelerinde görünmek, konuşmak için birbiri ile yarışıyordu. AKP’nin referandum oyunlarına destek olabilmek için gündemden düşmüyorlardı.

Recep Tayyip Erdoğan referandum sonuçlarının açıklanmasından sonra yaptığı konuşma içinde “Bağımsız Ülkücülere teşekkür ediyorum” şeklinde bir cümle kurdu. O günden sonra bu kullanılan kişileri anan olmadı, bu kullanılan kişiler de şimdilerde ortalıkta görünmüyor. Hergün manşetleri süsleyen, ekranları kaplayan bu kişiler, AKP’nin “12 Eylül 1980 ihtilalinin hesabını Kenan Evren’den soracağız. ” yalanına taşeronluk yaptılar. Bugün ortalıkta kendileri yok, ama taşeronluk yaptıkları yalanları kaldı. Vicdanları bu yalana hizmet etmekten dolayı rahat mı bilmiyoruz. Ama AKP’nin çizgisinde kampanya figüranı olmaktan dolayı karakterlerinin büyük leke aldığını söyleyebiliriz.

Türk milliyetçiliğine ve Ülkücü Harekete düşmanlık konusunda kabarık bir sicil sahibi olan AKP’nin oyunlarında figüranlık yapabilmek, gerçekten “Bağımsız Ülkücü” etiketli kişiler için karakterlerinden taviz vermenin ve fedakârlık yapmanın bir sınavı olmuştur.

Referandum sürecinde MHP hangi tespiti yaptıysa hepsinde haklı çıkmışken, bu “Bağımsız Ülkücüler” bunun karşısında vicdanlarında bir sorgulama yapıyorlar mı, yoksa önümüzdeki seçim sürecinde AKP tarafından tekrar kullanılmak için kendilerini mi hazırlıyorlar? Herhalde bunların birçoğu AKP’den milletvekili olabilmenin hayali ile yanıp tutuşuyorlardır.

Bunların birçoğuna “Bağımsız Ülkücüler” etiketi yapıştırılmış olsa da, çoktan AKP bağımlısı hale getirildiklerini referandum sürecindeki açıklamalarından, ilişkilerinden anlamaktayız.

Yıllardır ağızlarına “Ülkücülük, Türk milliyetçiliği” gibi kavramları almayanlar, bu kavramları terk ettikleri gibi yıllardır bu kavramlara düşmanlık besleyenler, referandum sürecinde hem AKP’ye bağımlılıklarını hizmete çevirme hem de kendilerini pazarlama fırsatını kaçırmamışlardır. Kimi herhalde ödülünü peşin almıştır; kimi de milletvekili olma hayalini taksitlere bölmüş, seçimleri beklemektedirler.

Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi tezgâhlarında bir başarı olduğu tartışmasız bir gerçektir. O başarıda “Bağımsız Ülkücü” etiketini verdiği bu kişileri, “Bağımsız Türkiye’nin” temeline dinamitler yerleştirirken bile destekçisi, şakşakçısı yapabilmek vardır.

Recep Tayyip Erdoğan “Anayasa değişikliği sürecini Milli Birlik ve Kardeşlik Projesinin (Kürt Açılımı, PKK açılımı) önemli bir adımı olarak da değerlendiriyoruz. Bununla orada uzun vadede atacağımız adımların önü açılıyor.'' sözleri ile televizyon ekranlarından niyetini açıkça bildirirken, bu niyete hizmet edenlerin “Ülkücülük ve Türk milliyetçiliği” gibi sıfatları kullanması karakter kokuşmuşluğundan başka bir şey değildir. Bu kokuşmuşluk AKP’yi bile rahatsız etmiş olmalı ki, referandumdan sonra bunları televizyonlarında, gazetelerinde gezdirmeyi bıraktılar.

Gerçi AKP bunları süreç itibariyle kullandı. Referandumdan sonra asıl ve gerçek dostlarına döndüler. BDP ile gizli görüşme planlarının Hakkari’de mayın patlamasından sonra açıktan görüşmeye dönmesi ve BDP ile önümüzdeki süreçte daha geniş Anayasa Değişikliği için anlaşmalar yapmaları “Bağımsız Ülkücülerin” aval aval bakışı mı, yoksa“AKP ne yaparsa alkış tutarız” hali mi oldu, bilemiyoruz.

Çünkü bu “Bağımsız Ülkücüler” sanki yer yarıldı içine girdiler…
Sustular, kayboldular…

Ortada olsalar da AKP-PKK arasındaki pazarlıkları, AKP-BDP arasındaki görüşmeleri, Kenan Evren’den sorulmayan-sorulamayacak hesabı hatırlatsak kendilerine… Zaten biraz karakter sahibi olsalar, çıkarlar ortaya ve MHP’den bu konular için özür dilerler…

Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Bağımsız Ülkücüler” etiketi yapıştırılmış kişiler kullanılıp atıldıklarını fark edip “MHP’den özür dileyeceğiz ama referandumdan önce bize kapılarını açanlar, referandumdan sonra tamamen kapattılar, özür dileklerimizi yansıtacak medya yok” diyorsa, Ortadoğu Gazetesi özür beyanlarını yayınlamaya hazırdır.

Bakalım sözde “Bağımsız Ülkücü” etiketi kullananlar, özde AKP bağımlısı mankurtlar mı olmuşlar?
Makaleyi Hemen Yorumla