ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
ÜLKÜ OCAKLARI:GELECEK OKULLA BAŞLAR / Yıldıray Çiçek 24075 okunma - 19-Haziran-2010 Cumartesi
ÜLKÜ OCAKLARI EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI GENEL BAŞKANI HARUN ÖZTÜRK İLE “OĞUZATA İLKÖĞRETİM OKULLARI EĞİTİM KONAKLARI PROJESİ” ÜZERİNE SÖYLEŞİ


*Sayın Başkan, önümüzdeki günlerde Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’na yakışır bir eğitim projesine imza atacaksınız. Adını “Ülkücü Gençlik Oğuzata İlköğretim Okulları Eğitim Konakları Projesi” koyduğunuz bu yeni çalışmanızın amacını ve hedeflerini anlatır mısınız?

Tespitiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim Yıldıray Bey. Belirttiğiniz gibi “Oğuzata İlköğretim Okulları” adı altında eğitim konakları inşa etmeyi hedefledik ve bu hedef doğrultusunda da ilk eğitim konağımızı gerçekleştirmek için harekete geçmiş bulunuyoruz. Sosyal sorumluluğumuzun gereği olarak, mensubu olmaktan şeref duyduğumuz Türk milletine hizmet etmek ve ülkemizin istikbali olan gençliğe yönelik projeler üretip bu projeleri hayata geçirmek ana gayemizdir.

Bu projede nihai hedefimiz, okulsuz hiçbir köyün ya da yerleşim biriminin kalmamasıdır. Allah’ın izniyle bu hedefe ulaşmak için Ülkü Ocakları olarak elimizden geleni yapmaya kararlıyız. Bu proje ile; özellikle köy gençliğinin eğitim öğretim imkânlarının artmasını temin etmek başlıca amacımız. Köy gençliğinin, yoksa bir eğitim imkânına kavuşması, varsa da daha sağlıklı şartlarda eğitim -öğretim hayatını sürdürmesi amaçlarımız arasında. Daha sonra da bu okullardan yetişecek olan nesillerin başta yetiştikleri toplum olmak üzere milletimize ve devletimize faydalı bir fert olmalarını bekliyor, umut ediyoruz.

Eğitim alanında gerçekleştirmek istediğimiz bu proje, ülkemizin en önemli meselelerinden birinin, belki de tüm meselelerimizin asıl sebebinin, çözümüne yönelik bir katkı niteliğindedir. Ailelerinin kısıtlı imkânlarına rağmen eğitim hayatlarına devam eden, çok zahmetli şartlarda ilköğretim ve lise seviyesinde öğrenim gören, bilhassa köylerde hayatını ve eğitimini idame ettiren kardeşlerimize, sivil inisiyatifimizle destek olmak için bu projeyi başlatmış bulunuyoruz.

*Bu projenin ana mesajını “GELECEK OKULLA BAŞLAR” ve “Okulsuz Her Köye Bir Eğitim Konağı”şeklinde belirlemişsiniz. Bu mesajların her biri projenizin anlamını izah ediyor ama siz biraz daha geniş bir şekilde bunları tarif eder misiniz?

Öncelikle belirtmem gerekir; bu projenin gerek fikir gerekse isim babası liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’dir. Kendisinin ülkücü gençliğe çizdiği hedef ve yüklediği görev bu projeyi gerçekleştirmemizdeki en önemli dayanağımızdır. “Gelecek Okulla Başlar” ve “Okulsuz Her Köye Bir Eğitim Konağı” ifadeleri liderimizin başlatmış olduğumuz bu seferberliğimiz için bizlere önerdiği kampanya sloganlarımızdır. Ve kampanyamızın gerek amaç, gerekse anlamını çok net özetleyen ifadelerdir.

Türkiye’nin geleceğine dair bir hedef ortaya koymak için, bir taraftan eğitimin niteliğini artıracak çözümler sunulmalı, diğer taraftan da mevcut sorunların aşılması adına doğru tespitler yapılmalıdır. Çünkü geleceğin gerçek varisi, sahibi ve mimarı, yetişen yeni nesillerdir.

Gençliğin geleceğimiz olduğunu ya da geleceğimizin teminatı olduklarını hemen hemen her platformda duymanız mümkün. “Gençlik geleceğimizdir” sözünü doğru ama eksik bir ifade olarak değerlendiriyorum. Gençlik hem bugünümüzdür hem de geleceğimizdir aslında. Şöyle ki; bilimsel olarak gençlik 14 ila 26 yaş arasındakiler olarak tanımlanıyor. Bu yaş kuşağında bulunan kişilerin özellikle üst sınırında bulunanlar düşünce geliştirip bunu yaşadığı toplum yararına kullanabilecek bir olgunluğa kavuşmuş olabiliyor. Ve aldığı eğitim, edindiği tecrübe ile genç olarak nitelense dahi ülkesine çok önemli katkılarda bulunabilecek bir potansiyeli de barındırıyor bünyesinde. O sebeple gençliği yalnızca yarınımız ya da geleceğimiz olarak değerlendirmek eksik bir ifade olur. Gençlik aynı zamanda bugünümüzün de teminatı olabilecek bir noktadadır. Ancak çocuklarımız, onlar, gerçekten geleceğimizin teminatı diyebileceğimiz kesimi oluşturuyorlar. Bu gerçekle hareket ettiğimiz takdirde, ülkemizin ve milletimizin bekası adına yapılacak en büyük yatırımın çocuklarımıza ve gençlerimize olması gerektiğini kabul etmeliyiz. Bunu yalnızca kabul edip tevekkül etmek yetmez takdir edersiniz ki, bu kabulle birlikte sorumluluk hissederek işe koyulmak ve inisiyatif almak gerekir. Biz de Ülkü Ocakları olarak bu sorumluluk çerçevesinde çocukların ve gençlerin geleceğimiz olduğunu bilerek onların daha iyi şartlarda yetişmeleri ve bu iyi yetişme halinin aile eğitiminden sonra en önemli adresinin okul olduğu bilinciyle okuldan mahrum bölgelere okul inşa etme kararı aldık. Köylerimizde yetişen çocukların eğitim ve öğretimden yoksun bir şeklide büyümeleri, bu ülkenin yarınları için büyük bir kayıptır. Unutmamak gerekir ki, gençliği geleceğin teminatı olarak değerlendirirken iyi yetişmiş bir gençlik kastedilerek bu ifade kullanılmaktadır. İyi yetişmemiş hatta kötü yetişmiş, yetiştirilmiş bir gençlik geleceğimizin teminatı olmaktan çok felaketi olabilecek bir sonuç doğurabilir. İşte bu şuur bize, çocuklarımıza ve gençlerimize sahip çıkma sorumluluğu yüklüyor.

Burada bir bakış açısını daha vurgulamadan geçemeyeceğim. Ülkü Ocakları olarak milletimizin ve özelinde gençliğimizin her türlü sorunu ve sıkıntısıyla ilgilenmeyi görev edinmiş bir sivil toplum kuruluşu olarak faaliyet gösteriyoruz. Sorunları tespit etmenin önemli olduğunu düşünüyor ama yeterli bulmuyoruz. Bu sebeple tespit ettiğimiz sorunların çözümüne katkı sağlama noktasında, imkanlarımız dahilinde hareket ederek, çözüme katkı sağlamayı bir görev biliyoruz. Sivil toplum kuruluşlarının ve aziz milletimizin de bu duyarlılık çerçevesinde hareket edeceğinden şüphe duymuyorum.


*Bu proje başlangıç olarak, Türkiye’nin hangi yörelerine doğru yaygınlaşacaktır?

Öncelikli hedefimiz ülkemizin her bölgesinde bir tane okulsuz köy tespit ederek, o köye okul yapmak. Bunun için imkânımız olursa, eş zamanlı bir çalışma düşünüyoruz. Yani bu okulumuzun inşasıyla birlikte eğer imkânlarımız el verirse geriye kalan altı bölgemizde de tespitlerimizi yaparak birer köy okulu inşasına başlamayı hedefliyoruz. Okulsuz köy sorunu yalnızca bir bölgemizin sorunu değil. Hemen hemen tüm bölgelerimizde okulu olmayan köylerimiz bulunuyor. Bu sebeple bölgelerimizin tamamına bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız. Bizim için burada en önemli ölçü, okula duyulan ihtiyaç.

*Halk ile bütünleşen her projenin başarı şansı çok yüksektir. Bu projeye destek olması konusunda vatandaşlarımızdan beklentileriniz nelerdir?

Projemizin milletimiz tarafından teveccüh göreceğini ve milletimizin takdirini kazanacağını düşünüyorum. Vatandaşlarımızdan bu projeye yönelik destek geleceğinden de eminim. Çünkü milletimiz; çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğine yönelik büyük bir hassasiyet taşıyor. Bu projede milletimizden en önemli beklentimiz, gençlerimizin eğitim sorunlarına eğilmeleri ve ellerinden gelen ölçekte sorunları gidermeye yönelik katkı sağlamalarıdır. Bu konuda duyarlılık gösterileceğinden hiç şüphe duymuyorum.


*Sayın Başkan, Ülkü Ocakları ve Eğitim Kültür Vakfı’na bu anlamlı eğitim çalışmasında başarılar diliyoruz. Bu çerçevede varsa başka mesajınız, onları da alabilir miyiz?


Bizler de bu iyi dileklerinizden dolayı Ortadoğu Ailesi’ne teşekkür ederiz.
Türk gençliğinin, yarınların mimarı olacağına inancımız tamdır. Bizim dünya görüşümüzün temeli, Türk milletinin ebedi bekası, Türkiye’nin lider ülke konumuna yükselmesi ve çağın idrakine Türklüğün medeniyet tasavvurunun sunulmasıdır. Bu, Türkiye’nin öncülüğünde Türklük camiasına, İslam âlemine, mazlum milletlere ve bütün insanlığın adalete kavuşmasına yönelik hasretin, “dava” konumudur. Gerçek manada “lider ülke” konumuna yükselme ideallerini hayata geçirecek iradenin, milletimiz tarafından oluşturulması kaçınılmazdır. Milliyetçi-Ülkücü Hareket, işte bu iradenin asli merkezi ve kudretidir. Bizler, geleceğin lider Türkiye’sinin mimarları olacak Ülkücü Gençliğin, işte bu iradenin gerçekleşeceği o kutlu günlere hazırlanmasını istiyoruz.Makaleyi Hemen Yorumla