ANASAYFA BİYOGRAFİ MAKALELER MANŞETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
APO CANİSİ 56. HÜKÜMET ZAMANI YAKALANDI! / Yıldıray Çiçek 241894 okunma -


Bebek katili Abdullah Öcalan, ne zaman yakalanıp, Türkiye'ye teslim edildi?

Öcalan'ın yakalanıp, İmralı’ya konma tarihi 15 Şubat 1999…

Ey idrak özürlü, düşüncesi hastalıklı adamlar, o zaman nasıl oluyor da MHP'nin iktidarında yakalanıp, İmralı'ya konmuş oluyor?

MHP'nin, Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye teslim edildiği tarihte, T.B.M.M'de bir milletvekili bile yoktu.

MHP,18 Nisan 1999 tarihinde yapılan genel seçimlerde, ikinci parti olarak meclise girmiş ve DSP-MHP-ANAP arasında kurulan koalisyon hükümetinin ortağı olmuştur.

Merhum Bülent Ecevit'in başbakan olduğu 56. hükümet döneminde, PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye teslim edilişinin ardından gidilen 18 Nisan 1999 seçimleri böyle bir siyasi manzara doğurmuştu.

Bebek katili Abdullah Öcalan, eğer 56.hükümet zamanı yakalanmamış olsaydı, DSP yerine, 18 Nisan 1999 seçimlerinde MHP'nin birinci parti olarak çıkmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Bu tehlikeyi(!) görenler Bebek katilini apar topar Ecevit'in başında bulunduğu azınlık hükümetine teslim etmişlerdir.

Bütün bunları niye anlatıyorum?

Şu an İmralı'da kalan Abdullah Öcalan'la ilgili sürekli "APO'yu MHP astırmadı, Apo'yu MHP İmralı'ya koydu" gibi MHP'yi bu konuda kara propaganda ile suçlamaya çalışıp, siyasi rant elde etmeye çalışanların çabalarını gördükçe anlatma ihtiyacı hissediyorum.

Bu kirli propagandayı başta AKP, BBP gibi partiler, bazı köşe yazarları ve bunların yalanlarının etkisinde kalan bazı cahil vatandaşlar yapmaktadır.

Katil Abdullah Öcalan bile "MHP'nin elinde imkân olsa bizi 2 saat bile yaşatmazdı" demesine rağmen, bunlar koro halinde bu konuyu MHP'ye ihale etmeye çalışmaktadırlar.

MHP, Öcalan konusunda, üzerine düşen tüm sorumluluğu yerine getirmesine rağmen, MHP dışında ne bir parti, ne bir devlet kurumu dememesine ve o yönde tavır almamasına rağmen, MHP'yi bu konuda suçlamak, herhalde akıl sağlığı problemi olanların yapmış olduğu bir davranış olmaktadır.

Abdullah Öcalan, bilindiği üzere, ABD tarafından, Türkiye'ye Ortadoğu Bölgesi'ndeki yeni planları için teslim edilmişti.

Bu teslim edilişi yahut alınışı, o dönemin Cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel daha sonraları "Öcalan'ı bize Amerikalılar teslim etti" diyerek, Başbakan Bülent Ecevit de "Öcalan'ı bize niçin teslim ettiler, hala anlamış değilim" diyerek açıklamıştı.

Ama gel-gör ki, bu teslim alınışta, yapılan pazarlıklarda, iktidarda olmayan, mecliste olmayan ve bu konu ile ilgili hiçbir muhataplığı olmayan MHP, Abdullah Öcalan konusunun tamamında, suçlu kılınmak istenmektedir.

MHP, 57.Hükümet döneminde üzerine aldığı devlet yönetme sorumluluğu dahilinde, Abdullah Öcalan'ın idamı konusunda, büyük mücadele vermiş ve bu konuda net duran tek parti olmuştur.

MHP'yi suçlamaya çalışanların bir malzemesi de, koalisyon ortaklığı döneminde, liderler arasında yapılan 12 Ocak Zirvesi'nde alınan "Anayasa'dan ve uluslararası taahhütlerden kaynaklanan süreç tamamlandığında, terör örgütü elebaşı hakkındaki dosyanın, gereği için ivedilikle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderileceği" kararıdır.

Bu konudaki belge ve bilgiler, meclis zabıtlarından ve MHP'nin konuyla ilgili yayınladığı kitapçıklardan edinilebilir.

"Vay efendim, idam dosyası niye T.B.M.M'ne getirilmedi?" diyenlerin bazıları kendi iktidarları zamanı ölüm cezaları için uluslar arası protokol imzalamış, bazıları da 1 Ağustos 2002 tarihinde T.B.M.M'de yapılan Anayasadan idam cezasının kaldırılması oylamasında, Öcalan'ın kurtuluşu anlamına gelen "EVET" oyu vermiş olmaları ayrıca anlam içermektedir.

12 Ocak zirvesinde de, 1 Ağustos 2002 tarihindeki oylamada da, MHP'den başka T.B.M.M'nde erkekçe duruşu başka hangi parti yapmıştır?

Yapılan oylamada, MHP idam cezasının kaldırılmasına tüm milletvekilleri ile "HAYIR" diyen tek parti olmuş iken, DSP, AKP, ANAP, SP, DYP, YTP 'gökkuşağı' olarak adlandırılan bir birliktelik sergileyerek, idam cezasını kaldırarak, APO canisini kurtarmıştır.

Türkiye'de "Abdullah Öcalan asılsın" diyen ve bu uğurda mücadele eden MHP'den başka bir parti olmamıştır.

Bebek katiline "Sayın" diyen ve bebek katilini rehber edinmiş PKK'lı Leyla Zana'ya "Kaymak yüzlü"diyen muhteremlerin bunu anlamasını da beklemiyoruz.

İdrak özürlüler ve onların propagandasını yapan zavallılara tekrar tekrar söylüyoruz; Abdullah Öcalan, 56.hükümet zamanı teslim alınıp, İmralı'ya konmuştur. MHP, 57.Hükümetin koalisyon ortağıdır. Ve üzerine düşen ne ise, meclisteki sayısı ölçüsünde yerine getirmiştir. Şu anda partinize katılan bazı isimler "Öcalan'ın idamına HAYIR" demediler mi de, utanmadan bir de MHP'yi suçluyorsunuz.

Abdullah Öcalan "MHP'nin elinde imkân olsa bizi 2 saat bile yaşatmazdı" dediği halde halen, MHP'yi bu konuda suçlayıp, iftira atmaya devam etmeyi sürdürecek misiniz?

yanlış
Tamamen yanlış halkı kandırmayın,ecevit 36 vekille seçim hükümeti kurmuştu o zaman getirildi..
ahmetdemiral16.10.2015
bilmiyorsaniz google ye bari sorun
yasemin ersan, siz tarih hatasi diyorsunuz, güzelde sizde bilmiyorsunuz üstelik bilmediginizide bilmiyorsunuz, apo ecevit e sunulan bir amerikan hediyesi idi dsp oyüzde 18 nisan 99 da birinci parti cikti ya apo türkiyeye getirtildiginde anap dyp destekli ecevit hükümeti vardi, bak ne güzel bilgisayar kullaniyorsunuz, google amcana sorsaydin enazindan bu hataya düsmezdin
kibar zorba4.08.2015
tarih hatası
Abdullah ocalanin yakalandigi tarih dogrudur ancak bu tarih turkiyeye getirildigi tarih degildir.Turkiye ye DSP-MHP-ANAP KOALISYON hukumeti kurulduktan sonra asılmayacagi garanti edilerek teslim edilmistir
yasemin ersan29.07.2015
nonoş
lan sibop kürtler ölüm fermanı imzlayacakmış,,saksağan onun içinmi terörist denen domuzların % 90 ermeni yada yahudi silik spor kürtlerden kandırıp dağa çıkardıklarını sadece kürt isyanı var adı altında yaptıklarını artık çocuklar ve kürtlerde biliyor sen kumda oyna hadi
türk oğlu25.07.2015
Ne mutlu Kürdüm diyene
Apo asilsaydi.Kürtler ölüm fernaninizi imzalardı
Sedat gezgin 30.06.2015
aponun asılması
ben siyasilrerin oynaklığı sayesinde hala aponunun yürkiyenin gündeminde olduğunu düşünüyorum her vekilin payı olduğu gibi mhp nin de vardır ama 550 de sıfır her kes cürmü kadar yer tutar.çünkü emperyalisler istemedikce TBMM parmak oynatamaz oynatamadıda.ben mhepeyi suçlu görmüyorum.alzaymılı bir başbakana yardımcılık yapacak sebatı gösteren bir devlet adamı lideri var.
bayram eredem14.06.2015
Abdullah Öcalan'ın Yakalanması Sonrası Gelişen Politik Olaylar.
Necmettin Doğan; siz, RTE'nin, MHP'ye alerjisi olduğunu söylediniz ve diğer partilerle, MHP çekilirse RTE'nin koalisyon yapabileceğini söylediniz. Peki o dönem RTE hangi partide idi, hangi parti ile koalisyon'a göz kırptı ? bunu belgeli olarak sunabilirmisin ? Ayrıca Yahya Güvelinin, Ahmet Yapıcıoğlu'nun yorumlarda, sorduğu; bu soruların, bu adres yazarının cevaplamasını, istirham ederim çünkü 2005 yılından bu yana, politik olaylar ile ilgili makale yayınlayan birisinin ve en çok okunan makaleler kısmında, çıkan böylesi önem arz eden, bir konunun yazarı olarak yazdığı makalelerin, arkasında durduğu; inancı içerisinde olup, sorularımın size yazıp gönderdikten sonra sizin onayınız sonrası bu makale altına düşmesi sonrası tarafınızdan cevaplanmasını ve belgelere dayalı olarak bu konunun benim gibi meraklısı olan arkadaşlarımla öğrenmek ister; mhp'nin üzerine atılan bu kirli çamurun temizlenmesini istirham ederim saygılarımla...
Tolga Tekin14.06.2015
Abdullah Öcalan'ın Yakalanması Sonrası Gelişen Politik Olaylar.
Necmettin Doğan; siz, RTE'nin, MHP'ye alerjisi olduğunu söylediniz ve diğer partilerle, MHP çekilirse RTE'nin koalisyon yapabileceğini söylediniz. Peki o dönem RTE hangi partide idi, hangi parti ile koalisyon'a göz kırptı ? bunu belgeli olarak sunabilirmisin ? Ayrıca Yahya Güvelinin, Ahmet Yapıcıoğlu'nun yorumlarda, sorduğu; bu soruların, bu adres yazarının cevaplamasını, istirham ederim çünkü 2005 yılından bu yana, politik olaylar ile ilgili makale yayınlayan birisinin ve en çok okunan makaleler kısmında, çıkan böylesi önem arz eden, bir konunun yazarı olarak yazdığı makalelerin, arkasında durduğu; inancı içerisinde olup, sorularımın cevaplanmasını ve belgelere dayalı olarak bu konunun benim gibi meraklısı olan arkadaşlarımla öğrenmek ister; mhp'nin üzerine atılan bu kirli çamurun temizlenmesini istirham ederim saygılarımla...
Tolga Tekin14.06.2015
ALİ GÜNGÖR
ALİ GÜNGÖR MECLİSTEKİ KONUŞMASINDAN SONRA NEDEN MHP DEN İHRAÇ EDİLDİ BUNUDA AÇIKLAYABİLİRMİSİNİZ.
ersin kırım12.06.2015
ayıp size yeter
apo hangi hükümet zamanı getirildi 56.hangi parti vardı o dönem idamı hangi partilerin oyuyla kaldırıldı araştırın öyle konuşun çamur at izi kalsın
necmettin doğan11.06.2015
bilmeden konuşma
Recep Tayyip Erdoğan, o dönem "Türkiye, artık AB'nin kenar mahallesi olmaktan kurtarılmalı. İdam cezası tamamen kalkmalı. Bunun için hükümete destek vermeye hazırız." Şeklinde görüşünü bildiriyor, 'MHP'nin hükümetten çekilmesi durumunda DSP-ANAP koalisyonunu destekleyeceklerini' ifade ederek, hem idam konusundaki tutumunu, hem MHP'ye olan alerjisini gösteriyordu. Bakınız:
necmettin doğan11.06.2015
Akp nin meclise girişi
Kardeşim yazdığınız yazıya kendiniz bile inamıyorsunuz ne kadar çelişkili bir yazı yazmışsın siz diyorsunuz 1 ağustos 2002 de yapılan meclis oylamasında Akp evet dedi Akp 3 kasım 2002 de meclise girdi yalan yazarkende lütfen araştırda yaz yoksa yalanlarınıza kimseyi inandıramazsınız.Ayrıca Akp meclise ilk girdiğinde mecliste yazınızdaki partiler değil sadece Akp ve Chp vardı.
Dadaş Ahmet11.06.2015
apo iti asilacak
Ulan diyosunuz ki niye asilmadi.daha oncesinde necmetdin erbakannda imzasi oldugu 11.protokol var.idam cezasini askiya alan.insan haklari mahkemesine gitmeden asilamzki seklinde.turk dusmanlari kansizlar.sunu unutmayn mhp nin elnde imkan olsa 1 sn beklemez
huseyin balcan3.06.2015
Evet apo MHP sayesinde idam edilmedi
Sayin Çicek bu nasıl bir milliyetçilik nasıl bir ideolojidir gidip CHP ile hükümet kur başta Türkeş olsaydı oda CHP ile işbirliği yaparmiydi ? Cevap: hayır yapmazdı ben sizin gibi bahçeli gibi milliyetçi olacaksam gider Çin'de komünistlik Yaparım kusura bakmayın ama o tam bir Erkeğin orospusudur. Şimdi hdp ile de isbirliginde üzülüyorum bu şerefini satanlardan.
Birol Guzel29.05.2015
kendini alka
ikinci parti çıkana rağen neden dsp ile hükmüet kurup ortak oldun yoksa hükümete ortak olmasa idin hükümeti kurma hakkı sana verileceğinden mi korktun ağa babaların ortak ol diye mi emretti
vatandaş 19.04.2015
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
Milliyetçi kardeşlerim ne diye bu tiplere cevap vermeye çalışıyorsunuz. TÜRK Milliyetçilerine bu derece saldıran tiplerin ne olduklarını anlamak belki zordur ama ne olmadıklarını anlamak çok kolay ve de çok nettir. O da TÜRK olmadıklarıdır.
İLTERİŞ13.12.2014
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
Milliyetçi kardeşlerim ne diye bu tiplere cevap vermeye çalışıyorsunuz. TÜRK Milliyetçilerine bu derece saldıran tiplerin ne olduklarını anlamak belki zordur ama ne olmadıklarını anlamak çok kolay ve de çok nettir. O da TÜRK olmadıklarıdır.
İLTERİŞ13.12.2014
hala ihanettesiniz
söylenecek söz bulamıyorum gafletten uyanın artık zavallılar ve MHP yi ağzınıza almayın
erarslan5.12.2014
dikkat
2 AĞUSTOSTA OYLANAN SADECE İDAM CEZASININ KALKMASI DEĞİLDİR. AVRUPA BİRLİĞİ UYUM YASASI PAKET HALİNDE OYLANMIŞTIR. 1. MADDESİ İDAM CEZASININ KALKMASIDIR. MİLLETİN ANLAMADIĞ KONULARDAN BİRİDE ŞUDUR. MHP EĞER SAMİMİ İDİYSE BU PAKET MECLİSE GELMEDEN ÖNCE 31 TEMMUZ 2002 DE MECLİS ANAYASA KOMİSYONUNDAN GEÇMEYEBİLİRDİ. YADA O GÜN AKP VE DYP TARAFINDAN VERİLEN "İDAM CEZASININ KALDIRILMASI" NA DAİR ÖNERGE KABUL EDİLEBİLİRDİ. MHP BU ÇOĞUNLUĞA SAHİPTİ. FAKAT MHP BU KONUDA ÇEKİMSER KALDI. VE ÖNERGE 7 YE KARŞI 10 OYLA KABUL EDİLMEDİ. MHP BURADA SEÇİM YATIRIMI VE PROPAGANDASI OLARAK ELİNDEKİ BU MALZEMEYİ BIRAKMAK İSTEMEDİ. MECLİSTEN BU YASANIN GEÇECEĞİNİ BİLİYORDU. YASA GEÇEÇEK VE MHP "BAKIN BİZ EVET DEMEDİK" PROPAGANDASINI VE ERKEKLİĞİNİ KULLANACAKTI. VE ÖĞLE YAPTI AMA SONUÇ. MİLLET BUNU YEMEDİ. SANDIK BUNLARI YEDİ
AHmet yapıcıoğlu14.06.2014
18 Nisan
Cani 18 Nisan 1999'dan Kasım 2002'ye kadar 3 yıldan fazla bir zaman MHP'nin ortak olduğu bir hükümet zamanında yargılanıp, idam cezası verilmedimi ? Neden idam yasaklanmamışken idamını gerçekleştirmediler ? MHP masadankalksa idi erken seçim olacaktı ve büyük ihtimalle birinci parti olacaktı.Şu anki MHP rahmetli ALPARSLAN TÜRKEŞİN kemiklerini sızlatıyor.
Yahya GÜVELİ4.05.2014